Завантаження ...
Новобудови Києва

Які речі не варто забороняти дітям

Які речі не варто забороняти дітям фото

Досвідчені батьки знають, що при вихованні дитини потрібно постійно шукати баланс між навіюванням думками, що дитина може займатися в житті всім, до чого лежить її душа, і тим, щоб кричати: «Тобі не можна цього робити!» Читаючи статті дитячих психологів, часто можна наштовхнутися на поради не вдаватися до заборон у вихованні дитини. Але ми ж з вами розуміємо, що це неможливо. Проте існують речі, на які батьки даремно накладають табу, і ми дізналися, чого забороняти дійсно не варто.

Рвати та бруднити одяг

На жаль, велика частина вражень, які може отримати дитина від прогулянки, пов’язана з різними видами активності та пізнанням навколишнього світу. Не дивно, що в такі моменти малюк не думає про те, скільки коштує одяг, в який він одягнений, та й для нього неважливо, якого кутюр’є ім’я красується на бирці за комірцем його вимазаної травою футболки. Якщо для вас справді важливо, щоб дитина виглядала стильно і модно, то можливо, варто розділити гардероб дитини на прогулянковий і вихідний?

Їсти гидоту

Давайте відверто: майже кожна дитина любить шкідливу їжу. Всі ці солоні снеки,  пиріжки з яких олія капає і солодощі, після яких руки залишають липкі відбитки на всьому, до чого торкаються. І коли батьки забороняють їсти всі ці гидоти, така їжа зводиться незміцнілим розумом в культ і з’їдається при першій можливості, що з’явилася.

Фахівці вважають, що батькам варто самим час від часу купувати дітям таку бажану їжу. Щоб ті розуміли, що при великому бажанні можуть з’їсти пачку чипсів вдома. Та й ховати від мами фантик від нишком з’їденої шоколадки зовсім не обов’язково.

Витрачати особисті гроші на непотрібні речі

Згідно з дослідженнями, сучасні діти досить часто витрачають особисті гроші на солодощі, популярні іграшки, журнали, а також на відеоігри та вбудовані в них покупки. Багатьом батькам все це здається дурною тратою грошей. І часто вони намагаються заборонами або бесідами захистити дитину від непотрібних витрат. Але з таким підходом варто пригальмувати по 2 причинам:

  • По-перше, з того часу як ви видали дитині гроші, вони стають її власними. І тільки вона може вирішувати, на що їх спустити. Особливо це стосується сімей, в яких діти отримують кишенькові за якусь домашню роботу.
  • По-друге, дитині буває корисно витратити гроші на дрібнички та потім пошкодувати про це. Тільки так вона може навчитися контролювати свої витрати та відрізняти одномоментні примхи від дійсно важливих потреб і бажань.

Бути безтурботним

Психологи серйозно стурбовані тим, що сучасні діти стали набагато тривожнішими, стурбованими та депресивними у порівнянні з попередніми поколіннями. Причина частково криється в тому, що сьогодні багатьом дітям доводиться брати участь в чомусь схожому на спринт по озброєнню знаннями. Шкільна програма стає все складнішою і насиченішою, зростає кількість «модних» захоплень, та ще й соцмережі постійно змушують почувати себе не таким крутим, як навколишні.

Тому сучасна дитина гостро потребує «байдикування». Якщо в розкладі вашого чада з’явилося вікно, не поспішайте його заповнити новими завданнями. Іноді буває важливо просто побути вільним від справ і щасливим.

Прогулювати школу

І так, іноді варто штучно створювати для дитини вільний час, якщо бачите, що останнім часом вона стала пригніченою і напруженою. Успішність – не головне, головне – це психологічне здоров’я завантаженого школяра. Якщо бачите потребу в перепочинку, дайте йому можливість пригальмувати та прислухатися до себе: чого йому хочеться? Що йому подобається робити? Про що він мріє? Тому що іноді в напруженому дитячому (та й дорослому) графіку для відповіді на такі прості питання може не знайтися ні часу, ні сил.

Сперечатися зі старшими

Щодо дітей молодшого віку така заборона може бути небезпечною, все-таки малюкові важливо знати, що не всі дорослі хороші та не всі їх прохання чи накази треба виконувати беззаперечно.

Для старших дітей це вже питання моралі. На жаль, мудрість і правота все рідше починають залежати від кількості прожитих років. Іноді й літня людина може в чомусь помилятися або поводитися відверто по-хамськи. У таких ситуаціях можна і потрібно вчитися відстоювати свою думку та особисті кордони. Дорослим же залишається навчити lbnbye робити це без лайки, істерик і образ (якщо вони, звичайно, самі це вміють).

Якщо ви вважаєте, що ваш підліток вийшов з-під контролю, тому що почав сперечатися з вами занадто часто, згадайте, що суперечка – це поле бою не одного, а двох людей. І покажіть позитивний приклад, перетворивши лайку в пошук компромісів.

Вибирати одяг

Так, у багатьох батьків під час шопінгу з дітьми починає смикатися око. І не тільки від цінників, надмірного вибору і постійних суперечок, а й від того, які речі припадають до смаку їхній дитині. Але психологи просять заспокоїтися: врешті-решт носити ці рвані джинси або худі кольору «вирвиоко» не вам. Дозволити дитині вибирати варто як мінімум з двох причин:

  • Таким чином вона створює власне «я». Працює над індивідуальністю і самовизначається в суспільстві.
  • Друга причина більш прагматична: вона просто буде носити ці речі, замість того щоб запихати їх якомога далі в шафу. І носити без щоденної лайки та незадоволеного обличчя.

Доставляти незручності

Багато батьків знайомі зі словосполученням «незручна дитина». Спершу здається, що за ним не стоїть нічого, крім нескінченного материнського головного болю. Але давайте тоді зрозуміємо, хто така «зручна дитина». А це така, яка автоматично підпорядковується і робить те, що їй говорять. Вона виростає в слухняного дорослого, у якого немає шансів постояти за себе і відстояти свої інтереси. А цим, вже повірте, навколишні будуть з радістю користуватися.

Ми погодимося з тим, що ростити неслухняних дітей буває ой як непросто. Але з них, як правило, виростають впевнені в собі дорослі, які вміють діяти, замість того щоб шепотіти собі під ніс: «Потерпи ще трохи».

Займатися речами, для яких дитина занадто доросла

Сучасні психологи говорять про те, що діти стали дорослішати занадто швидко. А як інакше, коли від дорослих тільки й чути: «Ти вже не дитина», «Що за дитячий садок?», «Коли ти нарешті подорослішаєш?». Ментально діти не дорослішають по клацанню пальців, вони можуть прикидатися дорослими, але не бути готовими до труднощів, які це обіцяє. Якщо у вашої дитини на тривалий час зберігаються дитячі бажання і захоплення, немає сенсу її від них захищати. Дозвольте їй рости у своєму темпі.

Грати у відеоігри

Baldi’s Basics in Education and Learning – безкоштовна відеогра на виживання, в якій дітям, щоб просуватися далі, потрібно вирішувати математичні приклади.

«Деякі діти в захваті від баскетболу, а я ріс, бажаючи грати у відеоігри. Це лякало моїх батьків, тому вони всіляко обмежували мене. Що тільки підсилювало бажання грати, поки вони цього не бачать», – розповів виконавчий директор великої компанії з розробки додатків Кріс Бергман. Він також зізнався, що не забороняє своїм дітям ігри на комп’ютері та телефоні й вважає, що саме завдяки цьому у них зберігається спокійне ставлення до таких видів розваг.

А психологи й зовсім говорять про те, що відеоігри набагато корисніші для дитячого розуму, ніж перегляди мультфільмів, тому, що вчать мозок швидко реагувати та зчитувати інформацію. Це уміння стане в пригоді малюкам, коли вони виростуть і будуть існувати в технологічному середовищі, ще більш розвиненому, ніж нинішнє.

Як ви думаєте, що з того, що в дитинстві вам забороняли батьки, було не настільки небезпечним, як їм здавалося? Що б ви порадили ніколи не забороняти своїй дитині?

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: