Завантаження ...
Новобудови Києва

День вишиванки 2024 року

День вишиванки 2024 року фото

Вишиванка — це не лише елемент святкового національного одягу, але й важлива частина культури українського народу. Тому знати про існування Дня вишиванки повинен кожен українець.

Історія української вишивки та вишиванки

Історики та археологи стверджують, що елементи вишивки існували ще на одязі скіфів, які проживали на території сучасної України до нашої ери. За часів Київської Русі також носили вишитий одяг, а згадки про особливе вбрання русинів можна знайти в записах багатьох мандрівників.

Український народ проніс любов до вишиванки крізь віки, зберігаючи особливі традиції її створення. Кожен регіон України може похвалитися своїми унікальними звичаями, пов'язаними з національним орнаментом на одязі.

Виникнення української вишивки пов'язують із Трипільською культурою пізнього неоліту. Трипільці були умілими Гончарами, які прикрашали свій посуд спіральними візерунками. Історики переконані, що такі ж символи можна було побачити і на одязі трипільців.

Під час розкопок Соколової могили на Миколаївщині було знайдено поховання сарматської жриці з фрагментом тканини, оздобленої золотистою вишивкою, датованою I століттям до нашої ери.

Найдавнішими мотивами української вишивки вважаються геометричні візерунки: ромби, зигзаги, кола, хвилясті лінії, меандри, цятки тощо. Вишивальні техніки включали пряму гладь та "ретязь" (різновид "хрестика"), особливо популярну на заході України.

У XIX столітті з'явилася професія вишивальниць, які виготовляли вишиванки на замовлення. Популяризацією вишиванки серед української інтелігенції займався Іван Франко, який сміливо поєднував вишиту сорочку з діловим піджаком.

Коли святкується День вишиванки 2024 року

2006 року в Україні було запроваджено День вишиванки. Ініціатором створення виступила Леся Воронюк, тоді студентка історичного факультету Чернівецького національного університету. Дівчина запропонувала своїм одногрупникам обрати день та прийти на лекції у вишиванках. Цю ідею підтримали не лише студенти, але й викладачі. З роками традиція стала популярною по всій Україні. Дата свята припадає на третій четвер травня. У 2024 році це буде 16 травня. Це символічне свято, не прив'язане до державного чи церковного календаря.

Особливе значення День вишиванки має під час війни. Одягнена вишиванка 16 травня стане символом незламності українського духу та заявою на весь світ про те, що українці — вільний народ.

Як святкують День вишиванки в Україні

Спеціальних заходів на День вишиванки не існує. Щороку українці проводять флешмоб: одягаються у вишиванки, фотографуються та викладають світлини в соціальні мережі. У мирні часи у містах проводили концерти, фестивалі, ярмарки та фотосесії. Під час війни масові заходи заборонені, але кожен, хто перебуває у безпеці, може одягнути вишиванку, підтримуючи дух українців та українських воїнів.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: