На тепершній час Славутич все ще залишається монопрофільним містом. Але ж, стратегічним планом розвітку міста передбачено перехід від монопрофільності до багатовекторної й розгалуженої економіки. Цей шлях їде достатньо непогано, маючи зараз 43% надходжень до бюджету від Чорнобильської атомної електростанції, коли вона вже припинила генерацію (а раніше було 98%!)
В минулому, на хвилиночку (!) один блок атомної електростанції генерував за день електроенергії на 980 тисяч доларів США. Тобто, 1 мільйон доларів в день заробляла атомна електростанція для того, щоб місто було в комфорті й спокої. Потім все змінилося, ми отримали все в комунальну власність і нам сказали: живіть як хочете... – каже мер міста Юрій Фомічев, - Але, відверто скажу, дали певний інструмент – спеціальну економічну зону, яка допомогла нам на першому етапі трансформації, хоча й попрацювала всього лише 5 років. З того часу минув 21 рік, Славутич живе, розвивається, стає малою культурною столицею України і в 2019-му році очолює рейтинг інвестиційно привабливих громад до 50 тисяч населення. Є чим пишатися.
За який напрямок візьметеся насамперед міський голова Славутича?
Юрій Кирилович дав досить розгорнуту відповідь на це питання:
«По-перше – це умови ведення малого і середнього бізнесу, створення умов, розвиток різних інституцій, залучення інвестора, створення робочих місць.
А от, на другому місці, як складову економіки міста, ми бачимо культуру, туризм і креативні індустрії – тут великі плани. Якщо ми хочемо залучати інвестора на будь-яку територію, то повинні продемонструвати комфортні умови життя, на належному рівні мають бути: соціальний захист, медицина, освіта. Та коли люди отримують якісну роботу, вони повинні отримувати якісне дозвілля.
Принаймні, візьмемо один з варіантів, це розвиток туризму. В «доковідні» часи ми мали трошки більше, ніж 2 тисячі туристів на рік. Це невелика кількість для міста, яке прагне розвивати креативні індустрії й туризм. На найближчі 5 років задача – збільшити цей потік до 10 тисяч.
Ми бачимо для себе нішевий туризм: культурні події, фестивалі, семінари та ін. Фразу «семантичний сюрреалізм» я вже вимовляю, знаю як вона правильно вимовляється, як і багато хто в Славутичі вже її вивчив (сміється). Ми навіть замахнулися завдяки нашим партнерам на світову столицю семантичного сюрреалізму. Її просто ще немає – ми можемо бути першими.
Але треба розуміти, що креативні індустрії – це не лише події, не лише фестивалі, це все, що навколо них. Будь-яка подія, яку б ми не організовували, все одно потребує одних і тих речей – логістика, безпека, проживання, харчування і певні розваги.
Якщо ви проводите наукову конференцію, зберете фахівців, які дуже гарно і плідно проведуть час під час конференції, але ввечері їм буде нічого робити. Тому й цю частину треба забезпечувати, тож креативні індустрії створюють ті робочі місця, які вкрай сьогодні необхідні.
Я, як міський голова, бачу саме в цьому напрямку перспективу щодо робочих місць, тому що безліч напрямків економіки найближчим часом будуть інформатизовані. Ми будемо мати конкуренцію не людей з людьми, а людей зі штучним інтелектом, і це треба враховувати. І в транспортній сфері, в сфері виробництва взагалі сьогодні людський фактор прибирається на всіх етапах, лише під час маркетингу і стратегії, менеджменту та ін. А в креативних індустріях ці робочі місця будуть створюватися і створюватися. Саме над цим працюємо, саме цього ми прагнемо і для цього створюємо умови.
- Нашою метою є, щоб кожен місяць у Славутичі відбувалися події, які б привертали увагу щонайменше 1 тисячі, а краще – 2 тисяч людей. І ми готові забезпечити це ресурсом, нашими робочими місцями, нашими підприємцями, залучати інший бізнес для того, щоб розвивати Славутич.
Любов Базів. https://www.ukrinform.ua/