Підприємцям зарахують «умовний» страховий стаж

Щорічно у першу неділю вересня в Україні відзначається день підприємця. Цього разу свято припадає на 4 вересня.

Щорічно у першу неділю вересня в Україні відзначається день підприємця. Цього разу свято припадає на 4 вересня.

Щоб допомогти підприємцям під час війни, держава дозволила їм тимчасово не сплачувати страхові внески. У зв’язку з дією військового стану фізичним особам-підприємцям, а також членам фермерських господарств надано право у період з 1 березня 2022 року та протягом 12 місяців після скасування військового стану, не нараховувати та не сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Однак, треба пам’ятати, що несплата внесків позбавляє підприємців страхового стажу, який дає право на призначення пенсії.

Втім, проблеми зі стажем у підприємців виникли далеко не сьогодні. Постійні зміни і прогалини в податковому законодавстві призвели до того, що багато людей, які працюють на себе, не дораховуються страхового стажу і, як наслідок, можуть залишитися без пенсії. Втім, деякі підприємці просто не замислювалися над майбутнім і свого часу внески або не сплачували взагалі або сплачували їх не в повному обсязі.

Як підтвердити стаж

Нагадаємо, для призначення пенсії за віком у 60 років у 2022 році потрібно мати не менше 29 років стажу. В наступному році необхідно буде мати 30 років стажу, і з кожним роком ця планка зростатиме.

Період, коли людина займалась підприємницькою діяльністю, крім тих, хто здійснює підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 1 липня 2000 року підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.

Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 1 січня 2004 року підтверджується:

  • спеціальним торговельним патентом;
  • або свідоцтвом про сплату єдиного податку;
  • або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян;
  • або довідкою про сплату страхових внесків.

З 1 січня 2004 року для цього достатньо довідки з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку (форма ОК-5).

Тобто до 2004 року стаж підприємця, як і звичайний стаж, підтверджується здебільшого паперовими документами,  а починаючи з 2004 року – виключно на підставі даних про сплату внесків. Якщо внески сплачувалися в повному обсязі (не менше мінімальної суми) і про це подавалися звіти, то проблем зі стажем не буде.

Мінімальна сума єдиного страхового внеску протягом останніх десятиліть змінювалась, але завжди була «прив’язана» до мінімальної зарплати. Наразі розмір ЄСВ становить 22% від мінімальної заробітної плати. До 1 жовтня 2022 року це 1430 грн (6500 х 0,22 ). Тому, якщо внески сплачувалися не повністю, а менше мінімальної суми, підприємець має право зробити доплату до мінімального страхового внеску за попередні періоди. Інакше стаж зараховується пропорційно сплаченим внескам. Приміром, не повний місяць, а лише кілька днів з нього. Таким чином, сплачуючи свого часу фіксований податок, люди втрачали свій стаж роками, адже з цього податку до Пенсійного фонду надходили копійки.  

Умовний стаж

Оскільки багатьох підприємців виникають проблеми із підтвердженням стажу, з 2018 року держава запровадила додаткові послаблення. Аби право на призначення пенсії отримали підприємці, які працювали за спрощеною системою оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку, зараховуються періоди:

  • з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, на підставі довідки про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності (без підтвердження сплати внесків);
  • з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.

Але тут є велике «але». Стаж, підтверджений таким чином, враховується лише для визначення права на пенсію, проте не враховується безпосередньо при її обчисленні. Тобто, його зараховують умовно.  

Наприклад, людина має 30 років загального стажу, з яких 10 років – стажу  підприємця. Внески сплачувалися не в повному обсязі, через що кілька років стажу не вистачає і є реальна загроза втратити право на пенсію. Наприклад, особа фактично відпрацювала 30 років, а до стажу пропроційно страховим внескам зараховують лише 25 років. Право на пенсію відсутнє. Однак, завдяки нововведенням людині зараховується до стажу повністю 30 років, для того, щоб призначити пенсію своєчасно. Втім, сама пенсія при цьому обчислюється ніби у людини 25 а не 30 років стажу. Тобто розмір пенсії складатиме в такому разі лише 25% від зарплати, а не 30% (за кожний рік роботи).

Як збільшити майбутню пенсію

Якщо не брати до уваги воєнний стан, то останніми роками підприємці зобов’язані сплачувати внески у сумі не меншій мінімального. Проблеми в цьому сенсі здебільшого виникали за періоди до 2018, і тим більше до 2010 року, за інших умов оподаткування. Тому і були прийняті означені вище зміни.

Проте, можна стикнутися з іншою проблемою – маленька зарплата. Припустимо, підприємець добросовісно сплачує внески і напрацьовує таким чином стаж. Однак, зазвичай, розмір цих внесків мінімальний. Формально виходить так, ніби людина отримує багато років мінімальну зарплату. При обчисленні пенсії це, звісно, негативний фактор – індивідуальний коефіцієнт зарплати буде дуже низьким. Тому є сенс дбати не лише про регулярність сплати внесків, а й про їх розмір.  

У цьому напрямку надзвичайно корисним було б ухвалення законопроєкту №7649, зареєстрованого у парламенті 8 серпня. Документ пропонує в майбутньому дозволити будь-якій особі самостійно сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду. Якщо законопроект ухвалять, людина зможе сама контролювати свій стаж, сплачувати внески через «Дію» і особисто визначатися із сумою цих внесків. Саме для підприємців така опція могла б стати затребуваною і зручною.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: