Завантаження ...
Новобудови Києва
Новобудови Києва

Лабіринт медіаграмотності «Не віррр - перевіррр» вперше реалізували в Славутичі.

Лабіринт медіаграмотності «Не віррр - перевіррр» вперше реалізували в Славутичі. фото

У Києві, на Контрактовій площі, відкрили Лабіринт медіаграмотності «НЕ ВІРРР – ПЕРЕВІРР». Лабіринт медіаграмотності складається з 12 кімнат, таких як: інфошум, клікбейт, маніпуляції, пропаганда, тролі та боти, стереотипи та популізм. Вперше цей проєкт був реалізований у Славутичі, у жовтні минулого року.

Сьогодні, як ніколи, важливо розбиратися в правдивості інформармації, бути медіаграмотною людиною, адже окрім відкритої військової агресії, ворог веде активну пропаганду, щоб добитися поставлених загарбницьких цілей в Україні.

Лабіринт — це інтерактивна конструкція на тему медіаграмотності. Вона складається з 12 квадратних кімнат; кожна має свою тему: інформаційний шум, клікбейт, маніпуляції в медіа, пропаганда, тролі та боти, стереотипи і популізм, алгоритми соціальних мереж, інформаційна бульбашка тощо.

Відвідувачі Лабіринту можуть взаємодіяти з елементами. Наприклад, на одній з локацій глядач спочатку бачить на дошці лише твердження, а піднявши її догори — правильну відповідь, чи це судження, чи факт.

У кімнаті, присвяченій маніпуляціям, біля стіни закріплені кубики із зображеннями фотофейків. Прогорнувши кубик за його віссю, на зворотньому боці описаний справжній контекст світлини. 

Щоб убезпечити відвідувачів(ок) Лабіринту від поширення коронавірусу, кожному видають олівець, яким можна взаємодіяти з елементами Лабіринту, не торкаючись пальцями. Також у наборі відвідувача Лабіринту є одноразова маска, інформація про проєкт і наліпки, якими можна позначити кімнати, які сподобалися найбільше. 

Також усередині Лабіринту облаштовані кілька фотозон. 

Наприкінці візиту кожен отримує довідку про проходження Лабіринту.

Лабіринт медіаграмотності «Не віррр — перевіррр» розробили в рамках програми «Мріємо та діємо», яку фінансує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Програму виконує організація «Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів» (IREX) у партнерстві з проєктом «Будуємо Україну разом», Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності», Making Cents International, Міжнародним республіканським інститутом і Zinc Network.

Вперше цей прєкт було реалізовано  28 -31 жовтня 2021 року на центральній площі міста Славутич, де  відкрили Лабіринт медіаграмотності «Не віррр — перевіррр», з нагоди Всесвітнього тижня медіа- й інформаційної грамотності.

Славутич — одна з 12 громад, у яких упродовж 2021—2022 року працює програма «Мріємо та діємо».

Напрям медіаграмотності тут курує 19-річний Тимур Гісматулін, проєктний менеджер місцевого молодіжного простору.

Він пройшов програму «Медіаграмотне літо» і став «драйвером» своєї громади — тобто тепер він навчає медіаграмотності мешканців Славутича: від молоді до літніх людей.

Мер Славутича Юрій Фомічев і драйвер медіаграмотності Тимур Гісматулін видають довідки про проходження Лабіринту

На відкритті локації мер Славутича Юрій Фомічев розповів, що медіа впливають на емоції та вчинки людей щодня, тому потрібно знати, як споживати інформацію правильно. Про медіаграмотність як стиль життя, а не лише під час перегляду новин говорив Марк Еллінгстад, директор відділу сприяння розвитку демократії та врядування регіональної місії USAID. Він додав, що від дезінформації потерпає не лише Україна, а весь світ; зокрема в США найбільш поширені маніпуляції щодо вакцинації та теорії змови.

Заступник Міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко розповів, що держава протидіє дезінформації трьома, однаково важливими способами: блокування медіа та каналів, які дезінформують, викриття міфів і фейків і розвиток критичного мислення та медіаграмотності українців. Марина Попатенко, заступниця Міністра молоді й спорту, наголосила, що споживати інформацію якісно й відповідально — важливе вміння молодої людини, і держава зважає на це, будуючи політику щодо підтримки молоді.

Тарас Шевченко і Марина Попатенко в Лабіринті медіаграмотності

До створення Лабіринту долучилася міжнародна освітня організація IREX, яка з 2015 року вперше втілює проєкт із медіаграмотності і робить це саме в Україні, розповіла Ребекка Белл, в.о. віцепрезидента програми IREX із глобальних програм. За її словами, це тому, що Україна — одна з країн, де вперше виявили координовану кампанію з дезінформації і водночас — інноваційні методи протидіяти їй. Спільний досвід IREX і України в розвитку медіаграмотності наразі поширений у 16 країн світу, додала спікерка.

Марк Еллінгстад і Ребекка Белл (посередині) у Лабіринті медіаграмотності

 

Після реалізації проєкту у Славутичі, за попередніми планами, конструкція повинна помандрувати громадами України; насамперед тими, де діє програма «Мріємо та діємо»: Рівне та Здолбунів (Рівненщина), Борова та Лозова (Харківщина), Долина (Івано-Франківщина), Каховка та Горностаївка (Херсонщина), Сарата (Одещина), Петрівці та Переяслав (Київщина). Однак, війна змінила всі наші плани.

Приємно, що саме зараз, коли медіаграмотність важливою для всіх нас, у столи знову продовжив реалізацію Лабіринт медіаграмотності «Не вір - перевір». 

Лабіринт відкритий на Контрактовій площі Києва до 16 жовтня, працює щодня, з 11:00 по 19:00.

Тож, приходь, прокачуй свої навички медіаграмотності та знаходь вихід з інформаційних тенет.

Наразі організатори проєкту також продумують віртуальний варіант Лабіринту, повідомили у «Мріємо та діємо».

Нагадаємо, згідно з дослідженням «Детектора медіа», 52% опитаних мають індекс медіаграмотності вище середнього. А дослідження IREX показали, що 38% учнів краще визначають неправдиві новини після уроків з елементами медіаграмотності. Водночас Україна показала найвищу стійкість до дезінформації Росії та Китаю серед досліджуваних 10 країн Європи. 

 
 

Фото програми «Мріємо та діємо»

Відео ТБ "Медіадім"

https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3341054-u-slavutici-vidkrili-labirint-mediagramotnosti-ne-virrr-perevirrr.html

https://www.radiosvoboda.org/a/news-slavutych-labirynt-mediahramotnosti/31534309.html

https://lb.ua/society/2021/10/29/497385_ne_vir_perevir_slavutichi.html

https://slavutych.info/news/novosti_slavuticha_i_regiona/16797-labirint-mediagramotnosti-na-centralnii-ploshi-slavuticha-vzhe-pracyue.html

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
мрия