Завантаження ...
Новобудови Києва

Плануємо сім’ю – плануємо власну долю

Коли хтось вживає слова «планування сім’ї», то мова, зрозуміло, не про визначення дати весілля. Насамперед йдеться саме про дітей: коли їх мати та скільки, і як зробити, щоб такі важливі, визначальні моменти в житті, як поповнення в сім’ї, наставали тоді, коли...

 

Коли хтось вживає слова «планування сім’ї», то мова, зрозуміло, не про визначення дати весілля. Насамперед йдеться саме про дітей: коли їх мати та скільки, і як зробити, щоб такі важливі, визначальні моменти в житті, як поповнення в сім’ї, наставали тоді, коли цього хочуть чоловік та жінка.

Іншою стороною цього питання є контрацепція – які методи застосовувати із усього різноманіття, що пропонує сучасна медицина. Однак у будь-якому випадку: що б не вибрали чоловік чи жінка для запобігання небажаної вагітності, це з усіх точок зору – і етичних, і моральних, і суто в контексті особистого здоров’я – на тисячу відсотків краще, аніж аборт! Як уникнути такої неприємної ситуації, як берегти репродуктивне здоров’я, як зробити інтимне життя здоровим та комфортним? Ці питання постійно потребують відповіді, до них повертаються знову і знову, не залежно від віку чи соціального статусу. Бо в них відображається життя, – індивідуальні, особливі моменти кожного, через які неможливо переступити, які нереально оминути, і краще, все ж таки, вирішити вчасно.

Тема репродуктивного здоров’я постійно «на слуху», обговорюючись на телеекранах чи у радіопрограмах, з’являючись на сторінках преси. Але чим більше вникаєш у її суть, тим більше усвідомлюєш, що репродуктивне здоров’я – це не просто відсутність хвороб чи порушень функцій людського організму, що відповідають за відтворення. Це цілий комплекс факторів, які фахівці назвали фізичним, розумовим, соціальним благополуччям людини, що визначає як можливість задовільного та безпечного сексуального життя, так і здатність народжувати дітей та приймати рішення, коли і наскільки часто це робити. А от основними проблемами, які можуть негативно впливати на репродуктивне здоров’я людини, є аборти, інфекції, що передаються статевим шляхом, хронічні недуги, шкідливі звички.

Якщо хронічні недуги, це, скажімо, окрема проблема, яку непросто вирішити лише завдяки дотриманню тих чи інших рекомендацій, то інфекцій, які передаються статевим шляхом, в принципі, можна уникнути. І тут справа як в захищеному сексі, так і просто в особистій позиції жінки та чоловіка щодо таких питань. Це ж стосується і шкідливих звичок. Куріння, алкоголь, наркотики – всі ці фальшиві принади «красивого» життя в реальності можуть обернутися важко виліковною залежністю, наносячи величезну втрату як стану здоров’я людини загалом, так і репродуктивній функції зокрема.

Саме тому стає очевидним, що рішення про бережне ставлення до власного здоров’я треба приймати не тоді, коли «він» та «вона» відчувають готовність мати спільних дітей, а ще задовго до того, як вони вирішать стати батьками. Навіть тоді, коли ще навіть немає думок про створення сім’ї. Тому дуже важливо, щоби в нашому сучасному суспільстві турбота про своє здоров’я, у тому числі й репродуктивне, стала нормою і культурою поведінки кожної людини, а в ідеалі – й суспільства в цілому.

Особисті плани – у планах держави

Останнім часом в Україні спостерігається «старіння» материнства, тобто, зростання народжуваності у жінок, старших 25-30 років. На думку фахівців, таке явище, з одного боку, може негативно вплинути на рівень народжуваності, в зв’язку зі скороченням періоду активного дітонародження, проте з іншого – воно цілком відповідає загальноєвропейським тенденціям і покликане сприяти формуванню в Україні моделі більш усвідомленого та відповідального материнства і батьківства.

Звертаючись до слів «усвідомленого» та «відповідального» в контексті понять материнства і батьківства, знову повертаємось до актуальності питання планування сім’ї. Адже тільки в такому випадку – коли люди обирають цивілізовані, сучасні методи контрацепції і до народження дитини готуються заздалегідь, вважаючи це чи не найголовнішою подією в житті, тоді й можна сподіватися на народження здорових дітей у здорових та щасливих батьків.

Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
3-01-80, 2-11-15


 

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: