Завантаження ...
Новобудови Києва
Новобудови Києва

Кадровий голод та безпека Чорнобильської АЕС – питання, що потребують негайного вирішення

Кадровий голод та безпека Чорнобильської АЕС – питання, що потребують негайного вирішення фото
Вперше у цьому році відбулося засідання Громадської ради з розвитку міста Славутича.

На засіданні були присутні голова профспілкового комітету працівників  ДСП «Чорнобильська АЕС», секретар Славутицької міської ради Наталія Гантімурова,  депутати Сергій Чесноков, Дмитро Стельмах, Людмила Любива, члени ГР та представники громадськості.Головуючий Володимир Удовиченко привітав присутніх з Новим роком та побажав, щоб цей рік став для усіх нас успішним та переможним.

Потому він охарактеризував суспільно-політичну обстановку в Україні та Славутичі, а також зосередив свою увагу на найголовніших питаннях сьогодення славутицької громади.За його словами, цей рік буде ще складнішим від попереднього. Міський бюджет 2024 року значно зменшиться за рахунок відрахувань податків тепер уже не тільки військовослужбовців, а й працівників поліції та пожежно-рятувальної частини.

Окрім того, реформування Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» також завдасть збитків міському бюджету Славутича та й не тільки бюджету. І за це нашому місту варто поборотись. Адже ЧАЕС і Славутич – це одне ціле.Депутат Славутицької міської ради Сергій Чесноков акцентував, що міський бюджет Славутича на 80% наповнюється податками працівників ДСП «ЧАЕС» та ВП «АРСУ». Решта – це здебільшого надходження від славутицького бізнесу.

Він також розповів про те, як розвивається бізнес у нашому місті в умовах воєнного стану, про успіхи та проблеми підприємців у Славутичі та в державі в цілому.Присутні також поставили питання щодо будівництва у Славутичі нової котельні, вартістю понад 6 млн євро, яка працюватиме на щепі. Роз’яснення щодо цього надала секретар СМР Наталія Гантімурова:

 «Це не котельня, яка забезпечує житлові будинки теплом, це той модуль який виробляє електроенергію, яка дозволяє забезпечувати енергією насоси, які підіймають воду і забезпечують теплогенерацію за потреби. Це не забезпечення міста і не альтернатива централізованій котельні. Це безпековий компонент на час можливих блекаутів, для підтримки функціонування систем водо та теплопостачання», - пояснила вона.  

Пані Наталія додала, що це проєкт фінансується НЕВКО. Також розглядається проєкт сонячної станції.

Про важливі питання, які стосуються підприємства Чорнобильська АЕС, зокрема питань безпеки, повідомив начальник відділу стратегічного планування ДСП «ЧАЕС», депутат Славутицької міської ради, командир Добровільного формування територіальної громади Славутича Дмитро Стельмах.«У 2020 році відшкодовувалися видатки ПДФО з ЧАЕС більш, ніж 100 млн.грн.тарифної плати. У 2023 році ці видатки склали 70 млн.грн. На це відклало відбиток спочатку Ковід, потім широкомасштабне вторгнення.
Зараз у мене є обґрунтовані побоювання, що новий менеджмент на ЧАЕС, який втілює задуми Державного агентства управління зоною відчуження»,
- каже він.Як зазначає Дмитро Стельмах, проблема в тому, що кількість персоналу ЧАЕС стрімко зменшується.

«Останнім часом чисельність персоналу ЧАЕС регулювалась не скороченням, а прийомом. В 1986 році 80% персоналу станції було замінено. Прийшли на заміну люди у віці 30-35 років. І зараз, через 30-35 років, ці люди вже виходять на пенсію. Кількість працюючих регулювалась прийомом нових працівників.
Під час воєнних дій людина не встигає оформиться на роботу і отримати бронь, бо за цей період її вже мобілізують фронт. Зараз відтік кадрів шалений.
Багато людей залишилось за кордоном, і вони не поспішають повертатись. Такі фахівці також затребовані за кордоном, вони там легко працевлаштовуються.
Ті умови, в яких зараз люди працюють, теж не сприяють працювати тут зараз.
У нас назріває кадрова криза. Дуже важливе завдання зберегти тих людей, що у нас залишились…
Також відтоку кадрів сприяє реорганізація на підприємстві. Наприклад, людям 60+ не будуть пропонувати продовжувати роботу. Таким чином, відбувається прискорений відтік кваліфікованого персоналу.
Станція втратила можливість відтворювати можливість фаховий персонал необхідної кваліфікації»,
- повідомив Дмитро Стельмах.Він назвав ще ряд важливих причин, які впливають в першу чергу на безпеку ЧАЕС.
Серед зазначених причин недостатня наявність кваліфікованого персоналу на майданчику ЧАЕС, складна логістика, обмежена кількість місць у транспорті для доставки людей на підприємство і т.д. Нема перспективи. Тривалий час управляють підприємством т.в.о (тимчасово виконуючі обов’язки), і цей статус обмежує можливості керівника приймати важливі рішення. А подальший сценарій розвитку подій на станції, скоріше за все, нагадуватиме приклад Ігналінської АЕС, де всі роботи виконуються підрядниками.До обговорення цієї інформації активно долучилися присутні – Володимир Удовиченко, Володимир Крупський, Олександр Забірченко, Валентин Корецький, Олександр Пантєєв, Галина Овчинникова.Щодо питань персоналу Чорнобильської АЕС, доповів голова профспілкового комітету Богдан Сердюк.

«На підприємстві на кінець року працює 2385 штатних одиниць. За рік зменшилась чисельність працюючих на 134 людини. Звільнено 220, прийнято 86. В минулому році зменшення кількості працюючих було на 181 людину, тобто за два роки відбулося зменшення кількості працюючих на 12%.
При рості тарифів фінансування залишається на тому ж рівні. А зарплата – це найбільша стаття видатків. Тому, звісно, намагаються економити на людях, навіть залазити до них в кишеню – вони ходять у відпустку за власний рахунок, зменшують премії і таке інше. А з іншого боку загальмований прийом на роботу, тому певний кадровий голод також є.


З числа 2385 працівників приблизно 120 знаходяться у лавах ЗСУ і у 36 призупинені трудові договори з тими, хто виїхав за кордон. Там є певна процедура.
Головна проблема людей – вахтовий метод. Зараз люди заїжджають на два тижні, де нема комфортних умов, діють певні обмеження, працюють по 10 годин, навантаження збільшилось, умови для відпочинку зменшились, довкола лише Чорнобильська зона

Дорога на роботу триває від 6 годин. Не кожен може витримати таку тривалу дорогу.
За роботу в таких умовах люди очікували збільшення заробітної плати. Але збільшення не виправдали очікування»,
- розповів профспілковий лідер.Після тривалого обговорення, підбив підсумки Володимир Удовиченко.

«Сьогодні безпека Чорнобильської АЕС – це проблема міжнародного співтовариства, це безпека Європи і безпека світу. Тому з урахуванням цього і проблем, які є, по тому ж персоналу, кадровій політиці, ми просимо міського голову Славутича Юрія Фомічева провести закриту нараду, із запрошенням тих, хто володіє питанням. На нараді відпрацювати всі необхідні заходи щодо забезпечення безпеки ЧАЕС та трудового колективу станції, який проживає в м.Славутич. Обов’язково розглянути забезпечення кадрового питання щодо забезпечення проєкту приведення об’єкту укриття до екологічно-безпечного стану, із залученням донорів, відпрацювання інфраструктури для вилучення поливо-утримуючих мас, а їх 200 т. Поки їх ніхто не забере – світ у безпеці. Не тільки Україна», - підкреслив голова Громадської ради.З рішення засідання було також було з вимогою розглянути питання поновлення логістики між містом, де проживає колектив Чорнобильської АЕС, та самим підприємством, так як присутні вважають, що можна побудувати доставку персоналу станції ( як один із варіантів) на паромі, через Дніпро.

« Приймаємо рішення сьогоднішнього засідання: з урахуванням ситуації, відсутності постійних осіб (не т.в.о) – генерального директора ЧАЕС, всіх вищеназваних причин, Юрію Кириловичу офіційно звернутись до президента України і в подальшому про ції дії проінформувати громадську раду», - підсумував голова ГО.

Наступне засідання відбудеться у понеділок, 29 січня, початок о 14:00.
Якщо вам не байдужа доля Славутича і його мешканців, долучайтеся до зібрання, висловлюйте свою думку, доєднуйтеся до управління містом, спільно з місцевою громадою і владою.

Олександра ЛАТИШЕВА
Фото: Вадим ІВКІН

 
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: