30 років допомоги, турботи та надії: Ювілей Соціально-Психологічного Центру Славутича!

У серці міста Славутича, вже 30 років, працює особливе місце – Соціально-психологічний центр. Заснований 15 лютого 1994 року, він став справжнім опором для місцевого населення та регіону, надаючи психологічну, соціальну та інформаційну допомогу. Завдяки натхненню та дбайливості колективу, цей центр створює безпечний простір для всіх, хто шукає психологічну підтримку, навіть у найскладніших життєвих ситуаціях.

У серці міста Славутича, вже 30 років, працює особливе місце – Соціально-психологічний центр. Заснований 15 лютого 1994 року, він став справжнім опором для місцевого населення та регіону, надаючи психологічну, соціальну та інформаційну допомогу. Завдяки натхненню та дбайливості колективу, цей центр створює безпечний простір для всіх, хто шукає психологічну підтримку, навіть у найскладніших життєвих ситуаціях.

Завдяки своїй тяжкій, кропіткій та щоденній праці, спеціалісти центру відчувають себе відповідальними за благополуччя ветеранів і ветеранок, Захисників і Захисниць, військовослужбовців та їх родин. Служба психологічної та правової допомоги "Телефон довіри" діє щодня, щоб прийти на допомогу тим, хто шукає поради та підтримки. Також центр працює з Вимушено переміщеними особами.

Центр також відзначається своєю інноваційною роботою з дітьми та підлітками, пропонуючи різноманітні програми та клуби, що сприяють їхньому розвитку та самовираженню.

Директор Віктор Одиниця та заступник директора Юрій Акименко є невід'ємною частиною історії центру, стоячи у витоках його створення. Їхня праця та підтримка заслуговують на повагу та вдячність.

Фото надані працівниками Соціально-психологічного центру з архіву СПЦ.

Сьогодні, у день ювілею центру ми поговорили з керівником Віктором Одиницею , він поділився спогадами та планами на майбутнє. 

- Як ви відзначаєте 30-річчя Соціально-психологічного центру м. Славутич?

- Сьогодні виповнюється тридцять років нашому центру. П'ятнадцятого лютого у дев'яносто четвертому році ми розпочали роботу. Проте мені не так просто сказати, що ми відзначаємо це так, як це робилося раніше, коли було багато гостей, коли центру було двадцять п'ять років. Міський голова того часу Володимир Петрович Удовиченко організував цей захід. Згадую, як багато гостей було від міністерства, ветеранів та інших центрів. Сьогодні в Україні п'ять подібних центрів, і ми завжди допомагаємо один одному. Ми взяли участь у святкуваннях цього року, враховуючи події. Знаємо, що є святкування, і ми відзначаємо його своєю працею. Дехто радив дати працівникам відпочинок після обіду. Але ж ми потрібні людям.  Тому ні, сьогодні робочий день триває весь день.  Ми пам'ятаємо, що нам сьогодні тридцять років, і ми продовжуємо працювати. Просто приймаємо привітання, це наше святкування.

- Які досягнення і успіхи центру ви вважаєте найважливішими за ці 30 років?

На мою думку? Тридцять років - це досить великий термін, я розмовляв із журналістом вчора, згадуючи, що проходив центр за цей час. Пройшов крізь кожен рік і згадав, що ми робили і як ми досягали. Ми працювали з ліквідаторами аварії на ЧАЕС аж до чотирнадцятого року. Це не тільки Славутич, але й навколишні населені пункти. З часом, увага до проблем Чорнобиля почала зменшуватися, але важливий момент стався в тринадцятому році, коли розпочалася антитерористична операція. Центр, який раніше розглядали для закриття, був переданий в Державну службу України у справах АТО. Це дало нам нові можливості, і він продовжує свою роботу. 

Досягненням для мене є спогади про перший бойовий досвід наших "бойових" психологів в Богданівці 2004 року, коли вибух на складах артилерійських став причиною техногенної катастрофи. В результаті цього наші психологи активно працювали, виїжджаючи на роботу та співпрацюючи з населенням і військовими психологами. Це було важливим випробуванням, яке наш колектив успішно подолав.

Ще одним досягненням є взаємодія з населенням та військовими психологами під час антитерористичної операції. Робота з важливими питаннями та критичними ситуаціями дозволила нам активно вирішувати проблеми, з якими зверталися люди.

Також вважаю досягненням ріст творчих колективів нашого міста та підвищення їхньої кваліфікації. Протягом тривалого періоду наші фахівці набували досвіду, відвідуючи різні країни та підвищуючи свій професійний рівень.

Нарешті, важливим досягненням є надання психологічної допомоги тим, хто звертається до нас у важливі моменти життя. З роками ми допомагаємо людям вирішувати складні питання, розуміти суть своїх емоцій і виходити з важких ситуацій. Це велике досягнення для нас, коли наша робота допомагає людям жити повноцінним життям, будувати плани та радіти новим можливостям.

Фото надані працівниками Соціально-психологічного центру з архіву СПЦ.

- Які плани та перспективи розвитку центру у вас є на майбутнє?

Сьогодні головне для нас - готуватися до перемоги і повернення наших героїв додому. Але чи готове суспільство їх зустріти? Я розмовляю з бійцями, які приїжджають на відпустку або реабілітацію. Вони розповідають про бюрократичні перешкоди, які вони зазнають, намагаючись отримати документи. Як керівник центру, я встановлюю правила: не бюрократія, а чесність і людськість. Багато бійців бояться, що їх не зрозуміють. Ми повинні готувати суспільство приймати їх з повагою.

Коли на телебаченні почали говорити про громадянську або братовбивчу війну на Донбасі, це створило плутанину для ветеранів. Важливо підкреслити, що насправді ми маємо війну з агресором. Сьогодні всі бійці - Герої, які захищали нашу країну. Моя мета як керівника - забезпечити успішну адаптацію ветеранів в цивільному житті.

Деякі бійці повертаються із стресом, агресією та проблемами з алкоголем. Ми вивчаємо досвід інших країн, таких як В'єтнамська війна, де виникли проблеми з алкоголем, насильством і самогубствами серед ветеранів.

Ми працюємо, щоб уникнути подібних проблем в Україні. Наші структури готуються до змін, і ми вивчаємо новітні методи, включаючи психологічну підтримку. Багато ветеранів боїться звертатися до психолога через стереотипи.

Нам потрібно освоїти нові методи реабілітації, розуміти, як допомагати ветеранам і їх родинам. Важливо, щоб друзі, громада і суспільство в цілому підтримували героїв. Нам треба визнати, що вони захищали нашу територіальну цілісність. Наша мета - зробити процес адаптації в цивільному житті найефективнішим і міцним.

Важливо забезпечити їхню психологічну підтримку і відмовитися від стереотипів про військових, щоб вони могли звертатися за допомогою без страху і стигми. Наша місія - зробити все можливе для того, щоб ветерани почували себе захищено і відчували повагу до себе, в цивільному житті.

Фото надані працівниками Соціально-психологічного центру з архіву СПЦ.

- Можливо, ви хочете висловити подяку за привітання чи висловити побажання містянам. Що ви хочете сказати?

- Сьогодні на нашому сайті з'явилася інформація, що ми святкуємо тридцять років. Також я бачив публікацію з привітанням у групі Фейсбук "Наш Славутич". Почав читати коментарі, і мені стало дуже приємно бачити стільки позитивних відгуків та подяк за нашу роботу. Славутичани висловлюють вдячність, і це дуже приємно.

Хочу, щоб люди згуртувалися та зрозуміли, що разом нам буде легше подолати труднощі, з якими стикається Славутич. Ми повинні бути об'єднаною громадою.

Хочу висловити подяку славутичанам за їхню допомогу. Вони завжди відгукуються та збирають кошти на потреби Славутича та інших бійців, і це завжди вражає мене. Люди швидко реагують на потреби і продовжують допомагати.

Це дійсно дивовижно, наші люди є великодушними та готовими віддавати останнє для допомоги. Ми отримували підтримку навіть у таких елементарних речах, як цвяхи чи бензопили. Це свідчить про справжню готовність спільноти допомагати.

Хочу подякувати всім, хто був причетний до створення нашого центру. Починаючи від міської влади, яка запросила нас в Славутич, і до всіх організацій, які підтримують нас. Нам вдалося отримати безкоштовне приміщення в оренду, і це свідчить про те, що влада розуміє важливість нашої роботи для ветеранів та громади в цілому.

Так, ми всі разом повинні терпіти та готуватися до важкої праці. І після перемоги також треба буде приготуватися до кропіткої роботи. Важливо залишатися єдиним фронтом і допомагати один одному.

Всім нам буде потрібна підтримка після Перемоги. Для когось це може бути професійна допомога, а хтось знайде власний ресурс для відновлення. Кожна людина має свої унікальні способи релаксації: малювання, прогулянки, час із улюбленою собакою, хобі чи рибалка. Організм має природні можливості для самовідновлення, і це індивідуально для кожного. Рівень стресостійкості, характер і готовність протистояти стресу різняться в кожного. Це фізіологічно і залежить від особистості.

Також є ті, хто шукає допомоги фахівців для відновлення ресурсів. Кожен має свій унікальний спосіб виходу з труднощів. Психолог допомагає виявити причину та надає шляхи виходу, пропонуючи варіанти, але вибір залишається за людиною.

Фото надані працівниками Соціально-психологічного центру з архіву СПЦ.

Привітання та подяки від Віктора Васильовича

- Вітаю! Вітаю зі святом! Вітаю колектив! Ще раз дякую своєму колективу за те, що ми працювали тривалих тридцять років пліч о пліч і продовжуємо цю спільну дорогу. Дякуємо за ваше завзяття та трудові досягнення! Виражаю подяку за підвищення кваліфікації, за ваші зусилля та турботу.

Чорнобильська станція була нашим надійним партнером протягом останніх тридцяти років. За останні два роки завдяки допомозі з ЧАЕС ми отримали можливість вчитися онлайн в Барселонському інституті. Ми також отримали підтримку у роботі з травмами, а психологічна допомога була невід'ємною частиною нашої звітної роботи.

Сьогоднішній день надає можливість навчатися від представників МАГАТЕ. Завдяки цьому ми навчаємось з ведучими психологами Австрії, наші фахівці постійно підвищують кваліфікацію, Юрій Федорович мій заступник нещодавно навчався в Ізраїлі.  Психолог Дар'я Мельник отримала досвід навчання у Сполучених Штатах, де навчалася роботі з ветеранами.

Важливо враховувати досвід країн, які успішно працюють з ветеранами, такі як Ізраїль та Сполучені Штати. Ми приймаємо цей досвід та стараємося навчитися найкращому. Наша мета - забезпечити бійцям максимально комфортне повернення до цивільного життя. Дякую за ваші зусилля та внесок у розвиток нашого колективу! Бажаю подальших успіхів у нашій спільній роботі та невичерпного джерела натхнення!

Фото надані працівниками Соціально-психологічного центру з архіву СПЦ

Завершуючи наше інтерв'ю з керівником Соціально-психологічного центру м. Славутич, відчуваємо, що за ці 30 років тут вдалося створити не просто соціальний заклад, а справжню родину для тих, хто шукає допомогу та підтримку. За цей час центр змінив життя безлічі людей, зробивши їх щасливішими та стійкими перед труднощами.

Висловлюємо щирі слова вдячності директору Віктору Одиниці, заступнику директора Юрію Акименко та всьому колективу центру за безцінний внесок у благополуччя нашого міста та його мешканців.

Велика подяка всім партнерам, колегам суміжних установ, а також відвідувачам. Спільно ми творимо позитивну зміну у нашій громаді.

Вітаємо Соціально-психологічний центр м. Славутич із 30-річчям! Нехай ваша робота продовжує надихати та приносити позитивні перемоги у життя людей. Разом до Перемоги!

Якщо Вам необхідна психологічна допомога телефонуйте: 2-94-21

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: