Асамблея вкладників Рахунку міжнародного співробітництва виділить додаткові кошти на відновлення зони відчуження Чорнобиля.
Наразі на балансі фонду вже є 15,2 мільйона євро, і країни-вкладники оголосили про додаткові внески.
Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Рахунок створений під егідою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). На засіданні Асамблеї вкладників РМСЧ 2 липня країни оголосили про додаткові внески:
- Велика Британія — 6,3 млн євро
- Норвегія — 5,6 млн євро
- Європейська комісія — 2 млн євро
- Бельгія — близько 200 тисяч євро
Міністр захисту довкілля і природних ресурсів Руслан Стрілець зазначив, що угода з ЄБРР дозволить:
- відновити на Чорнобильській АЕС втрачене обладнання,
- придбати новітню протипожежну техніку,
- оновити систему запобігання та протидії пожежам.
За його словами, на ЧАЕС працює понад 2300 людей.
Уряд пропонує перетворити Чорнобильську зону відчуження на центр розвитку інновацій та науковий хаб. Згідно з концепцією, Чорнобиль має стати:
- новим центром дослідження мирного атому,
- місцем для впровадження нових практик та рішень,
- базою для розвитку наукової та дослідницької інфраструктури.
5 червня Верховна Рада ратифікувала угоду про РМСЧ. У ЄБРР зазначили, що це «відкрило шлях для ширшого спектра заходів» з ядерної безпеки, які будуть керуватися фондом.
"ЄБРР має давнє зобов'язання підтримувати зусилля з виведення з експлуатації та безпеки Чорнобильської АЕС, і ми сповнені рішучості гарантувати, що значний прогрес, досягнутий протягом багатьох років завдяки міжнародній співпраці, не буде втрачений", — пояснив директор Департаменту ядерної безпеки ЄБРР Бальтазар Ліндауер.
РМСЧ – це багатосторонній фонд, створений на прохання українського уряду в листопаді 2020 року для розробки комплексного плану щодо Чорнобиля. Після повномасштабного вторгнення росії його розширили для забезпечення безпеки в зоні відчуження Чорнобиля та на ширші заходи ядерної безпеки по всій Україні.