933 дні у полоні: історія нацгвардійця Дмитра Кигима, який охороняв Чорнобильську АЕС і повернувся додому

14 вересня 2024 року до України повернувся нацгвардієць Дмитро Кигим, який провів у російському полоні майже три роки — 933 дні.

14 вересня 2024 року до України повернувся нацгвардієць Дмитро Кигим, який провів у російському полоні майже три роки — 933 дні. Він потрапив у полон ще в перший день повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, виконуючи завдання із захисту Чорнобильської АЕС. В інтерв’ю "Суспільному" він розповів про жахливі умови утримання, знущання над полоненими та про те, що допомогло йому вижити.

Як росіяни захопили Чорнобильську АЕС

Дмитро розповідає, що росіяни захопили станцію без серйозного опору, оскільки зона навколо ЧАЕС є надзвичайно небезпечною. Будь-які бойові дії могли призвести до вибухів або радіаційного зараження. За словами Кигима, "росіянам була потрібна Чорнобильська АЕС як перевалочний пункт для подальшого наступу на Київ".

Після захоплення, українські військові та персонал станції залишилися під контролем окупантів до кінця березня. Дмитро каже, що росіяни не йшли на контакт із цивільними і зосередилися на своєму завданні. "Ми продовжували виконувати свої обов'язки на станції, але вже під їх наглядом", — згадує Дмитро.

Фото: Instagram: libkos

Перші дні полону та умови утримання

Коли 31 березня Дмитра разом з іншими нацгвардійцями вивезли із зони ЧАЕС, їх перевезли до Білорусі. Там українських військових піддавали жорстким допитам і знущанням. "Нас били, змушували співати російський гімн, катували фізично та психологічно", — розповідає Дмитро.

Далі Дмитра перевезли до Брянської області, де він провів декілька місяців у СІЗО міста Новозибків. За його словами, умови там були надзвичайно жорсткими: "Ми майже постійно стояли на ногах, сидіти дозволяли лише під час їжі. Будь-яке порушення каралося фізичними навантаженнями або побиттям".

Пропозиції отримати російський паспорт

Під час ув’язнення росіяни неодноразово пропонували полоненим українцям отримати російське громадянство. Дмитро згадує, як один з офіцерів сказав йому: "Можливо, ти залишишся тут, отримаєш російський паспорт?". Але Дмитро твердо відповів, що хоче повернутися додому.

Виживання в полоні

Період перебування у полоні був надзвичайно важким як фізично, так і психологічно. Дмитро зізнається, що кілька разів був на межі самогубства. "Хотілося просто розбігтися і вдаритися об стіну, щоб покінчити з усім цим", — каже він. Проте підтримка товаришів допомогла йому пережити цей жах.

"Ми намагалися відволіктися, розмовляючи про різні речі, уникали згадок про родини та близьких, адже це лише додавало болю", — згадує Дмитро.

Листи та рідкісні звістки від родини

Протягом всього часу перебування у полоні зв'язок із родиною був обмеженим. Дмитро отримав лише кілька листів від мами та брата. У грудні 2023 року полоненим дозволили записати відеопривітання для рідних, яке потім опублікували в російських медіа.

Обмін та повернення додому

Дмитро дізнався про свій обмін лише за кілька годин до звільнення. "Ми навіть не могли повірити, що нас дійсно відпустять. Лише коли нас посадили в автобус і сказали, що ми їдемо на обмін, з'явилася надія", — розповідає нацгвардієць.

14 вересня 2024 року він нарешті ступив на рідну землю і обійняв маму та брата. Ці емоційні кадри швидко стали вірусними у мережі.

Життя після полону та плани на майбутнє

Зараз Дмитро проходить реабілітацію після полону. Він має серйозні проблеми зі здоров'ям, зокрема зі спиною та ногами. Проте він твердо налаштований повернутися до служби, адже його контракт триває.

"Я буду продовжувати захищати Україну, продовжувати службу", — підсумовує Дмитро.

Підтримка акцій на повернення полонених

Дмитро вважає, що акції на підтримку військовополонених відіграють важливу роль у процесі їхнього звільнення. Його мама брала активну участь у таких акціях, і він сподівається, що всі українські захисники зможуть повернутися додому.

Нагадаємо, що 76 нацгвардійців, які боронили Чорнобильську атомну електростанцію досі перебувають у полоні! Волю захисникам ЧАЕС!

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: