На 34-й сесії Славутицької міської ради VIII скликання, яка відбулася 13 листопада, пані адвокат Тетяна Кебкало звернулася до міської ради з питанням, яке турбує багатьох жителів Славутича. Протягом років з мешканців багатоквартирних будинків нашого міста стягувалася плата за "прибирання та утримання прибудинкової території". Проте рішення суду визнало таку практику незаконною.
На 34-й сесії Славутицької міської ради VIII скликання, яка відбулася 13 листопада, пані адвокат Тетяна Кебкало звернулася до міської ради з питанням, яке турбує багатьох жителів Славутича. Протягом років з мешканців багатоквартирних будинків нашого міста стягувалася плата за "прибирання та утримання прибудинкової території". Проте рішення суду визнало таку практику незаконною.
Судове рішення, яке змінює правила
2 серпня 2023 року Славутицький міський суд виніс рішення у справі №377/248/23 за позовом мешканця будинку №5 Київського кварталу до КП "Житлово-комунальний центр" (КП "ЖКЦ"). Суд визнав незаконним стягнення плати за прибирання та утримання території навколо будинку, оскільки ця територія не перебуває у власності мешканців і вони не мають права користування нею.
У рішенні суду зазначено, що представники КП "ЖКЦ" при укладенні договору “ввели в оману співвласників будинку щодо наявності у них прибудинкової території та включили в перелік послуг "прибирання прибудинкової території”".
Звернення до міської ради
Під час сесії Тетяна Кебкало, яка була адвокатом у цій справі (№377/248/23), апелюючи до рішення суду, зачитала заяву, в якій запропонувала міській раді внести зміни до бюджету на 2024 рік, виділивши кошти на прибирання територій навколо багатоквартирних будинків. Вона також закликала врахувати ці витрати в бюджеті на 2025 рік.
"Рішенням Славутицького міського суду було визнано незаконним стягнення з мешканців будинку №5 Київського кварталу плати за прибирання та утримання територій навколо цього будинку, оскільки ця територія не перебуває у їхній власності або користуванні.
Хочу зауважити, що рішення суду винесено іменем України та є обов'язковим для виконання по всій території країни.
У зв'язку з цим прошу доручити виконавчому комітету розрахувати вартість прибирання територій навколо всіх багатоквартирних будинків та подати пропозиції на наступну сесію щодо внесення змін до бюджету на 2024 рік, а також врахувати ці видатки в бюджеті на 2025 рік."
Реакція міського голови
Міський голова Юрій Фомічев відповів, що міська рада вже працює над цим питанням і готується до його вирішення у 2025 році. Він зазначив:
"Насправді ми це питання пропрацьовуємо, розрахунки є відповідні, але ми готуємося до 2025 року і в 2025 році в проєкті бюджету запропонуємо, на громадських слуханнях обговоримо, за які кошти обслуговувати цю територію. Чи тих, хто там мешкає, чи загального бюджету міста."
Коментар Тетяни Кебкало для редакції
Редакція "Славутич Інфо" звернулася до Тетяни Кебкало, щоб дізнатися її думку щодо ситуації з платою за прибирання прибудинкових територій та її подальших кроків щодо вирішення цього питання:
"Тема, яку я хочу прокоментувати, стосується кожного мешканця багатоквартирного будинку нашого міста. Дріб'язковість цієї теми настільки суттєва, наскільки важлива в розрізі привернення до неї уваги з боку влади.
Вже протягом багатьох років з мешканців багатоквартирних будинків стягується плата за "прибирання та утримання прибудинкової території". Не забере багато часу, саме зараз, перевірити наявність такої послуги у квитанціях, що надходять від управителів багатоквартирних будинків. Побачили?
А тепер по суті.
Починаючи з 2020 року я намагалась довести протиправність дій управляючих компаній по стягненню з мешканців будинків плати за "прибирання та утримання прибудинкової території". Жоден з представників таких компаній не розділяв моєї думки. Хтось казав "читайте Закон", хтось казав "я буду вирішувати питання своїм шляхом ", але по суті ніхто нічого не робив, тому що всім було зручно утримувати певну територію нашого міста за рахунок мешканців будинків. Адже мешканці звикли платити, а управляючі компанії не хочуть піднімати це болюче питання на рівні місцевої законодавчої влади бо мають в цьому пряму фінансову зацікавленість – це їх заробіток, не зовсім законний, але заробіток. Місцева влада в свою чергу прийняла позицію спостерігача.
Було два шляхи вирішення проблеми, а саме: звернутись до суду з вимогами визначити дії по стягненню плати за утримання та прибирання прибудинкових територій,протиправним; не сплачувати за вказану послугу та чекати доки управляюча компанія сама звернеться до суду з вимогою стягнути заборгованість з мешканців, і тільки тоді захищати свої права.
На сьогоднішній день в нашому місті існує позитивна практика вирішення проблеми прибудинкових територій двома шляхами. Але у другому випадку є суттєвий нюанс: якщо ви не сплачуєте за цю послугу, у вас накопичується борг, що призводить до неможливості отримання субсидії в подальшому. Про цей нюанс управляючі компанії знають але про нього замовчують.
Враховуючи, що я віддаю перевагу превентивним заходам, то я обрала шлях саме звернення до суду з вимогами визнати дії протиправними. Результатом такого звернення до суду стало рішення Славутицького міського суду 02.08.2023 року, яким було визнано незаконним стягнення з мешканців будинку оплати за прибирання та утримання території навколо цього будинку, оскільки дана територія не перебуває у власності мешканців зазначеного будинку та у них немає іншого права користування цією земельною ділянкою. Після чого КП ЖКЦ припинило стягнення оплати з позивача за послугу з прибирання та утримання прибудинкових територій та відповідно припинило прибирати ці території що спровокувало сплеск негативних емоцій серед мешканців. Постало питання до міської влади, що тепер робити із забрудненим подвір'я навколо будинку яке ніхто тепер не прибирає.
Одночасно, з боку управляючих компаній почались залякування мешканців на кшталт "якщо ви не будете сплачувати за послугу, ви погрузнете в смітті", та "замилювання очей" від виконкому про те, що у мешканців є можливість обрати територію, за яку вони згодні платити, навіть якщо вона їм не належить.
Отже мною було прийнято рішення звернутись з заявою, щодо оплати за прибирання прибудинкових територій нашого міста, до депутатів Славутицької міської ради та 13 листопада 2024 року на першому пленарному засіданні 34 сесії була зачитана відповідна заява з пропозицією включити в міський бюджет витрати на прибирання земельних ділянок навколо багатоквартирних будинків. Таку пропозицію підтримав міський голова Юрій Фомічев та в подальшому одна із депутаток Славутицької міської ради теж виявила бажання сприяти врегулюванню цієї досить складної справи якій я віддала чотири роки.
Підводячи підсумок. Як ми бачимо, складніше за все почати діяти, все інше залежить від вашої наполегливості, як то кажуть, вода камінь точить. Нарешті депутати Славутицької міської ради приділили увагу цьому важливому для нас питанню та намагаються у межах своїх повноважень відстояти права мешканців. Сподіваюсь, що такі дії являються не просто популістськими ініціативами, а реально спрямовані на припинення узвичаєння практики порушення прав жителів нашого міста." - Тетяна Кебакало у коментарі для "Славутич-інфо".
Відкритий діалог
Ми також звернулися до інших сторін, зокрема до міської ради та КП "ЖКЦ", щоб отримати їхні коментарі та почути позицію щодо цього питання.
Головний інженер КП "ЖКЦ" Роман Полтавський відмовився давати коментарі для нашої редакції. Ми намагалися оперативно отримати відповідь і від представника міської ради — першого заступника міського голови Віктора Шевченка, однак, на жаль, досі не отримали коментарів з цього приводу.
Наразі редакція вже сформувала і надіслала офіційний запит до міської ради з проханням висловити свою позицію, ми очікуватимемо на відповідь і відразу оприлюднимо офіційну позицію влади.
Ми відкриті до діалогу й готові публікувати коментарі всіх зацікавлених сторін, щоб висвітлити це питання максимально об’єктивно та прозоро.
Що далі?
На другому пленарному засіданні 34-ї сесії міський голова анонсував громадські слухання, на яких, за його попередніми словами, і буде вирішено долю цього питання. А саме, хто ж буде платити за обслуговування прибудинкових територій. Він зазначив, що вони відбудуться “через тиждень-півтора”.