
У Чорнобильському Радіаційно-екологічному Біосферному Заповіднику триває реалізація проєкту з відновлення природного гідрологічного режиму заплави річки Уж у межах колишніх меліоративних систем. Одним з головних показників успішності проєкту має стати збільшення обводнення території, зокрема – підвищення рівнів ґрунтових вод і стабілізація їхньої динаміки протягом тривалого часу.
Про це повідомляє Чорнобильський Радіаційно-екологічний Біосферний Заповідник.
Науковці Заповідника регулярно проводять моніторинг рівня ґрунтових вод у спостережних свердловинах. Для цього використовують простий, але надійний метод – рулетку з прикріпленою на кінці «хлопавкою», яка дозволяє точно виміряти рівень води.
Критична ситуація через нестачу вологи
На сьогодні ситуація у водно-болотних угіддях заповідника залишається тривожною. Тривалий посушливий період минулого літа та осені, а також безсніжна зима призвели до обміління та пересихання малих водойм і каналів. Відсутність достатньої кількості вологи може негативно вплинути на весняну вегетацію рослин та загальний стан екосистеми.
Прогнози щодо весняної повені також несприятливі – через низький рівень промерзання ґрунту та нестачу снігових запасів на водозборах повінь може виявитися незначною. Це становить загрозу для водоплавних і навколоводних птахів, оскільки рівень води у водоймах може залишитися низьким протягом всього весняного періоду.
Зростання ризику пожеж
Дефіцит вологи у ґрунті також підвищує ризик виникнення пожеж в екосистемах. Якщо погодні умови залишатимуться сухими, це може призвести до поширення вогню у природних зонах Заповідника.
Незважаючи на несприятливі прогнози, науковці сподіваються, що ситуацію можуть покращити весняні зливи.
Фото Дениса Вишневського