
Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Григорій Іщенко заявив, що територія довкола ЧАЕС залишатиметься непридатною для проживання щонайменше 20 тисяч років через наявність плутонію з тривалим періодом напіврозпаду.
Про це він розповів в інтервʼю УНІАН.
За словами Іщенка, туристичні маршрути у зоні можливі, але лише з дотриманням суворих правил безпеки. Водночас, сталкерські вилазки практично зникли — через загрози мін, БпЛА та ризик проникнення диверсійних груп. Востаннє порушника затримували в березні.
Російська окупація у 2022 році завдала збитків на суму близько 3 мільярдів євро: було зруйновано лабораторії, викрадено техніку, а 65 нацгвардійців потрапили в полон. За його словами, ситуація на кордоні з Білоруссю залишається напруженою — навпроти ЧАЕС стоїть корпус, що регулярно проводить військові навчання, однак ЗСУ контролюють обстановку.
Попри це, у 10-кілометровій зоні триває розвиток "зеленої" енергетики. За підтримки Іспанії вже відкрито нову сонячну станцію потужністю 762 кВт, а в перспективі — будівництво генерацій загальною потужністю до 2 ГВт.
Серед фауни зони — коні Пржевальського, зубри, вовки. Але мінна небезпека та російські дрони загрожують і тваринам. Щодо майбутнього, Іщенко вбачає потенціал у створенні технопарку з малими модульними реакторами та підприємствами з переробки ядерних відходів.