
Україна вже зазнала понад 108 мільярдів євро збитків довкіллю через війну, а серед найрезонансніших випадків — влучання по інфраструктурі Чорнобильської АЕС.
Про це заявила заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з відновлення України URC-2025 у Римі.
За словами посадовиці, нині зафіксовано понад 9 тисяч випадків шкоди довкіллю внаслідок російської агресії. Серед них — підрив Каховської гідроелектростанції, отруєння річки Сейм, а також влучання у новий безпечний конфайнмент над четвертим енергоблоком ЧАЕС. Окремо зазначено, що 23% території України все ще заміновано, зокрема значна частина лісів навколо зони відчуження.
Оцінка збитків гідротехнічній інфраструктурі становить щонайменше 746 мільйонів доларів, а потреби на її відновлення — майже 11 мільярдів. Загальні втрати у сфері надрокористування оцінено у 10,6 трильйона євро. Близько 50% критичних мінеральних ресурсів України розташовані на тимчасово окупованих територіях.
Гринчук повідомила, що у рамках підходу «зеленого відновлення» вже розроблено відповідний законопроєкт, що має стимулювати сталу економіку через запуск «зелених» облігацій та фінансових інструментів. Крім того, в нацпарку «Святі Гори», де війною знищено 80% лісів, вже висаджують сосни за новою технологією. У зоні ЧАЕС триває розмінування — обстежено майже 100 тисяч гектарів лісів, включно з 100 км під’їздів до пожежних водойм.
На конференції також презентували концепцію розвитку сектору критичних мінералів — з фокусом на титан, графіт, літій, уран, марганець і залізну руду. Її підготували Міндовкілля, Мінекономіки, Kyiv School of Economics та Systemiq.