Що потрібно зробити, щоби держава компенсувала 70% за «теплий кредит»?

Від початку старту Державної програми підтримки енергоефективних проектів і до 23 листопада 2015 року населення України взяло майже 65 тисяч кредитів загальною сумою в 1 мільярд 54 тисячі гривень. Мова йде про механізм компенсації частини кредиту на заміну газових котлів та...

Від початку старту Державної програми підтримки енергоефективних проектів і до 23 листопада 2015 року населення України взяло майже 65 тисяч кредитів загальною сумою в 1 мільярд 54 тисячі гривень. Мова йде про механізм компенсації частини кредиту на заміну газових котлів та...

Від початку старту Державної програми підтримки енергоефективних проектів і до 23 листопада 2015 року населення України взяло майже 65 тисяч кредитів загальною сумою в 1 мільярд 54 тисячі гривень. Мова йде про механізм компенсації частини кредиту на заміну газових котлів та придбання енергозберігаючого обладнання та матеріалів. Наприкінці минулого року уряд прийняв постанову щодо стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини суми кредиту, залученого для їх втілення.

 

Україна входить у десятку найбільш енергоємних економік світу. Середні показники споживання енергії тут у ТРИ рази вищі, ніж у країнах Європейського Союзу. Ця проблема призводить не лише до підвищення вартості соціальних послуг, але й до забруднення довкілля. У 2010 році Україна підписала Договір про енергетичне співтовариство і взяла на себе зобов’язання виконувати його вимоги. Проте роботи велися лише в секторі інфраструктури та корпоративному сегменті.

Енергетичні конфлікти з Росією змусили Україну переглянути споживання енергії й на рівні комунальних господарств. Сьогодні, при загальній кількості 250 тис. багатоповерхових житлових будинків (а це 47% житлового фонду України), 80% потребує модернізації в тому чи іншому вигляді. Тобто їх технічний стан веде до надмірного споживання ресурсів. Спершу державна програма передбачала лише компенсацію кредиту на встановлення котлів опалення з використанням будь-яких видів палива та енергії, за винятком природного газу, однак у травні 2015 перелік заходів, які можуть проводити громадяни в рамках програми компенсації та обладнання, суттєво розширили.

Так, населення може узяти пільговий кредит на:

– радіатори опалення;
– регулятори температури повітря;
– вікна та балконні двері з енергозберігаючим склом;
– лічильники гарячої й холодної води та електричної енергії (плюс на відповідне додаткове обладнання і матеріали для встановлення, але не на оплату робіт).

Також українці можуть розраховувати на компенсацію за кредитом на обладнання й матеріали для проведення робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель, вікон і дверей загального користування та фундаментів. А власники приватних будинків – ще й на систему подачі теплоносіїв або систему сонячного теплопостачання для опалення та гарячого водопостачання, і на рекуператори тепла вентиляційного повітря. Варто зауважити, що власники житла в багатоквартирних будинках можуть розраховувати на пільгові кредити лише за умови створення ОСББ. Нагадаємо: з 1 липня 2015 року набрав чинності закон, який скасовує монополію ЖЕКів і дає змогу мешканцям багатоквартирних будинків самостійно обирати постачальників послуг з обслуговування будівлі та прибудинкових територій.

Сьогодні громадяни можуть розраховувати на одноразове відшкодування частини суми кредиту в таких розмірах:

▪ на утеплення будинку:
– 40% – для ОСББ;
– 30% – для приватного сектору;
▪ на придбання котла – 20% від суми вартості.

 

У серпні 2015-го Кабмін також презентував доповнення до постанови у вигляді 70% відшкодування суми кредиту в разі, коли позичальником є особа, якій призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Відшкодування здійснюється в рамках одного кредиту і претендувати на пільговий кредит можна лише раз на бюджетний рік. При цьому сума відшкодування за одним кредитом не може перевищувати в розрахунку на одну квартиру 14 000 грн – на утеплення і 12 000 грн – на заміну котла.

Щоби взяти участь у державній програмі з енергоефективності, громадяни мають особисто або за дорученням компанії з управління ОСББ звернутися до відділення одного з трьох банків, уповноважених на кредитування за цією програмою, ― «Ощадбанку», «Укргазбанку», «Укрексімбанку». Для отримання позичальниками відшкодування частини суми кредиту банки подають Держенергоефективності щомісячно до 20 числа два примірники зведеного реєстру позичальників, які мають право на отримання відшкодування. Держава зобов’язується перерахувати бюджетні кошти на рахунки банків протягом наступного місяця. А ті, в свою чергу, протягом трьох робочих днів направляють суму відшкодування на погашення тіла кредиту.

Розмір кредиту, на який можуть претендувати громадяни в рамках програми, складає від 1 000 до 50 000 грн, мінімальний початковий внесок ― 10% від суми. Відсоткова ставка за кредитом банку складає 25% річних. При цьому споживачі мають заплатити банку разову комісію в розмірі 3% від суми кредиту. Кредит видається терміном до 3-х років. Погашення кредиту відбувається щомісячно рівними частинами.

Програма також передбачає дострокове погашення кредиту без додаткових комісій. Відмовитися від кредиту можна протягом першого місяця користування. За несвоєчасне погашення кредитної заборгованості нараховується пеня. Тобто, якщо громадянин вирішить взяти пільговий кредит на встановлення котла вартістю 20 тис. грн, то кредит становитиме 18 тис. грн, а перший внесок ― 2 тис. грн, комісія за видачу кредиту ― 540 грн. Відшкодування з боку держави складатиме 3,6 тис. грн. А за рік користування таким кредитом відсотки становитимуть близько 5 тис. грн у залежності від умов погашення. У цілому користуватися таким кредитом доцільно в разі його повного погашення найближчим часом після отримання від держави відшкодування.

Проте, якщо мова йде про комплексну модернізацію житлового будинку, то переплата суттєво компенсується скороченням витрат на оплату комунальних послуг у наступні кілька років. Експерти переконують: витратитися на енергоефективні засоби все ж таки варто. Як показує практика, ОСББ на встановленні індивідуального теплового пункту (ІТП) економить 25–30% на оплаті комунальних послуг. Якщо ж мова йде про комплексну модернізацію і будинку ― економія зростає до 50–60%.

Леся ВИГОВСЬКА,
«Новое время»
(оригінал статті «Українці почали утеплювати житло
за рахунок держави. Як це зробити» від 8 вересня 2015 р.)

 

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: