7 Червня 2016
1747
6 червня остання відпрацьована тепловиділяюча збірка (ВТВЗ) була вивантажена з басейну витримки центрального залу № 1 і переміщена в сховище відпрацьованого ядерного палива «мокрого» типу (СВЯП-1). Слід зазначити, що до завершення продовженого терміну експлуатації, 14 квітня 2016 року...

Слід зазначити, що до завершення продовженого терміну експлуатації, 14 квітня 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) дала окремий дозвіл ДСП «Чорнобильська АЕС» на вивантаження пошкодженого ВЯП з блоків № 1,2 і його перевезення до сховища відпрацьованого ядерного палива «мокрого» типу зберігання (СВЯП-1) для безпечного розміщення та зберігання.
23 квітня 2016 роки від пошкодженого ядерного палива був повністю звільнений блок № 2.
Після звільнення блоків ЧАЕС від ВЯП Чорнобильська АЕС переходить на якісно новий рівень робіт - вона завершила етап підготовки до зняття з експлуатації і переходить безпосередньо до етапу зняття з експлуатації.
В результаті виконаного вивантаження ВЯП статус блоків №№ 1,2 буде змінений - дані блоки вже не будуть вважатися ядерними установками - після оформлення та затвердження відповідної документації блоки отримають статус об'єктів по поводженню з радіоактивними відходами, як раніше це відбулося відносно блоку № 3 ЧАЕС. Статус ядерної установки залишиться у сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-1), в якому в даний час зберігається кондиційне паливо з трьох блоків ЧАЕС.
Новий статус блоків дозволить прискорити і розширити роботи в частині демонтажу обладнання блоків і зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації. Це дасть можливість знизити експлуатаційні витрати станції, а отже, - і навантаження на бюджет України, з якого фінансується Чорнобильська АЕС.
Довідка:
Значна затримка з введенням в експлуатацію СВЯП-2 привела до необхідності використання БВ СВЯП-1 як основного місця зберігання ВЯП ДСП ЧАЕС.
У період 2006-2008 рр. ВЯП було вивантажено з активної зони реакторів.
Звільнення блоків від ВЯП виконувалося в три етапи:
- на першому етапі здійснювалося вивантаження відпрацьованого ядерного палива з 3 блоку в СВЯП-1;
- на другому етапі паливо (крім пошкодженого) з 1, 2 блоків, було перевезено в СВЯП-1 та виконано розробку технології щодо безпечного поводження з пошкодженим ядерним паливом;
- на третьому етапі блоки №1, 2 були звільнені від пошкодженого ядерного палива.
У 2010 році ВЯП було повністю вивантажено з блоку №3.
Роботи по переміщенню ВЯП з блоків №1, 2 в п'ятий відсік БВ СВЯП-1 розпочаті в грудні 2011 року, після завершення «стрес-тесту» щодо подій на АЕС «Фукусіма-1».
Блок №2 звільнено від кондиційного ВЯП 30 листопада 2012 року. У грудні 2012 розпочалося вивезення ВЯП з блоку №1, 28 вересня 2013 року блок №1 повністю звільнений від кондиційного ВЯП.
Грудень 2013 - пройшов експертизу технічний проект на обладнання і технологію стабілізації, перевезення та зберігання спеціальних пеналів з ПВЯП.
Завершена розробка проекту поводження з пошкодженим ВЯП. Отримано висновок Держекспертизи, проведено тендер.
Завершено роботи по етапу 2 за договором від 02.10.2014 № 430/63-14 з ТОВ «ПрогресГруп» по виготовленню спецпеналів для ПВЯП.
Виконано виготовлення, сертифікація і поставка вагона-контейнера для транспортування ВЯП. З компанією-виробником «Шкода» укладено додаткову угоду № 9 щодо змін обсягів фінансування на 2015 рік і перенесення частини робіт на 2016 рік. Відповідно до календарного плану виконана поставка пакувального комплекту на майданчик ДСП ЧАЕС.
Були проведені роботи з виготовлення і постачання устаткування і матеріалів для звільнення блоків 1, 2 від ПВЯП.
Блоки 1, 2 від звільнені від ПВЯП.