"Вдячний президенту Зеленському за рішення просувати у парламенті ратифікацію договору про виплату пенсій ізраїльтянам, вихідцям із України", - заявив прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу під час візиту в Україну. Відповідну угоду країни підписали у...
Відповідну угоду країни підписали у вересні 2012-го. За нею гроші мали отримувати пенсіонери, інваліди та ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС, які виїхали з України в Ізраїль після 24 серпня 1991-го. Однак поки Верховна Рада не ратифікувала документ. Gazeta.ua дізналася, як виплачують пенсії українцям за кордоном.
У яких країнах українці отримують пенсії
За кордоном українську пенсію отримують 4,3 тис. осіб, свідчать дані Пенсійного фонду. Гроші виплачують у країни, з якими Україна підписала міжнародні договори з питань соціального забезпечення. Їх поділяють на два види — за територіальним і пропорційним принципами.
"Перші Україна уклала після розпаду Радянського Союзу через активну міграцію населення з однієї держави до іншої. При призначенні пенсії людині зараховують стаж, який отримала в Україні та за радянських часів, як стаж тієї країни, де проживає. Багатосторонню угоду підписали Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан. Аналогічні двосторонні договори Україна уклала з Азербайджаном, Молдовою, Грузією. Продовжуємо виконувати зобов'язання колишнього СРСР із Монголією, Румунією та Угорщиною", - пояснює Марія Плаксій, начальник Головного управління Директорату розвитку соціального страхування та пенсійного забезпечення.
Угоди за пропорційним принципом діють із Болгарією, Естонією, Латвією, Литвою, Іспанією, Чехією, Словаччиною, Польщею, Португалією. "За ними кожна країна платить за свій стаж. Тобто Україна перераховує пенсію громадянам, які виїхали на постійне проживання до інших країн, за своїм законодавством. Є ще 2 підписані договори, які нечинні, бо український парламент не ратифікував їх - із Німеччиною та Ізраїлем", - каже Плаксій.
Із Росією з січня 1993-го діє змішана угода про гарантії прав громадян, які працювали у районах крайньої Півночі. "Росія сплачує частину пенсій за такий стаж роботи. Гроші можуть отримувати ті, хто пропрацював 15 календарних років. Однак це тимчасові виплати. Їх виплачують до набуття права на пенсію за українським законодавством. Непостійний характер мають виплати українцям за кордоном, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Україна перераховує гроші, поки громадянин не набуде права на пенсію за законодавством держави, де проживає", - додає Марія Плаксій.
Як оформити пенсію за кордоном
"Щоб отримати українську пенсію, треба стати на консульський облік у країні, де працюєш. Подати відповідну заяву. Пенсія призначається на загальних підставах. Враховується той страховий стаж, який особа здобула на території України, сплачувала страхові внески до Пенсійного фонду. Громадянам, яким призначили українські пенсії, гроші виплачують на персональні рахунки за кордон. Це ж стосується іноземців, які проживають в Україні", - пояснює адвокат Ростислав Кравець.
Що з пенсіями українцям в Ізраїлі
Фінансовий експерт Олексій Кущ каже, що українці їхали в Ізраїль за національною ознакою, а не з метою пошуку роботи. "На зорі незалежності з України в Ізраїль виїжджали цілими сім'ями з дітьми та літніми батьками. Такі люди пенсію заробили переважно за радянських часів. В Ізраїлі, у кращому випадку, пропрацювали кілька років. Тому там отримують соціальну допомогу. Країна зацікавлена фінансувати своїх громадян за рахунок коштів інших держав. Торік близько 40 тисяч осіб, які виїхали до Ізраїлю з Росії, отримали майже 42 мільярди рублів із бюджету Пенсійного фонду РФ. Це мільярд доларів", - наголошує фінансист.
За його словами, мігранти з Радянського Союзу - "ахіллесова п'ята" ізраїльських політиків. "Перед виборами вони хочуть отримати відсотки голосів переселенців за рахунок вирішення питання пенсій. У даному випадку Ізраїль просить Україну про послугу. Міжнародні економічні стосунки — це не благодійний фонд. Треба розумно скористатися цим. В обмін на пенсії можемо просити розширення зони вільної торгівлі на сектор послуг та інвестицій, розширення можливостей по об'єднанню українського ринку інновацій з ізраїльським. Говорити про військову співпрацю. За кілька десятків мільйонів доларів маємо можливість отримати преференції, які принесуть українській економіці мільярди", - пояснює Олексій Кущ.
Де взяти гроші
На українську пенсію в Ізраїлі претендують близько 32 тис. осіб, йдеться в угоді 2012-го. На виплати треба майже 588 млн грн у рік. "Це незначні кошти. Україна, якщо знадобиться, знайде їх у бюджеті. Хоча для Пенсійного фонду матимемо додаткову дірку. У нас дефіцит становить 165 мільярдів гривень", - пояснює економіст Борис Кушнірук.
Він додає, що вихідцям із України в Ізраїлі на високу пенсію розраховувати не варто. "Українські пенсіонери отримують мізерні пенсії через низькі зарплати та рівень бюджету. Стільки ж матимуть люди в Ізраїлі. Крім того, українську пенсію ще треба оформити — зібрати купу папірців, розрахувати стаж. Швидше за все, доведеться їхати в Україну чи надсилати комусь довіреність. Не всі будуть займатися цим", - каже він.
Як в інших країнах забезпечують пенсією громадян."У країнах, де існують недержавні пенсійні фонди, байдуже, куди перераховувати гроші. Тому західні пенсіонери живуть по всьому світу. Так, в Австралії можна зустріти вихідців із Італії", - підсумовує Олексій Кущ.