Завантаження ...
Новобудови Києва

За недопалок – 2 тисячі: в Україні планують збільшити штрафи за сміття

В Україні штраф за викинутий недопалок збільшиться у 10 разів, а за окремі види сміття доведеться доплачувати. У Верховній Раді 2 липня був зареєстрований проект закону №10411 "Про управління відходами". Його авторами виступили фахівці Міністерства екології...

В Україні штраф за викинутий недопалок збільшиться у 10 разів, а за окремі види сміття доведеться доплачувати.


У Верховній Раді 2 липня був зареєстрований проект закону №10411 "Про управління відходами". Його авторами виступили фахівці Міністерства екології та природних ресурсів. Незважаючи на те, що законопроект нинішнє скликання парламенту ухвалити не зможе, цілком імовірно, що напрацювання Кабміну знову буде подано в Раду вже цієї осені, пише OBOZREVATEL.

Річ у тому, що Україна ще під час підписання Угоди про Асоціацію з ЄС взяла на себе зобов'язання навести лад на ринку відходів. Тому профільне міністерство підготувало одразу декілька важливих змін. Перша – значно збільшити штрафи за сміття. Наприклад, якщо ви викинете недопалок чи пакет із вікна автомобіля, маршрутки, трамвая або тролейбуса – вам доведеться заплатити від 1700 до 2550 гривень. Аналогічні штрафи передбачені і за викидання сміття з вікна поїзда або річкового транспорту.

Зростають штрафи і за псування сільськогосподарських земель – від 4250 до 8500 гривень. Покарання збільшать також за порушення правил поводження зі сміттям і його вивезення: для фізичних осіб – від 1700 до 6800 гривень, для юридичних осіб – від 4250 до 8500 гривень.

Окремі зміни вводять і для більш масштабних відходів – відходи, які забруднюють міста. У профільному відомстві пропонують 5-ступінчасту систему щодо роботи зі сміттям, ухвалену в Європейському Союзі.

– Запобігання утворенню відходів. Сюди входить і стимуляція виробляти безвідхідну продукцію, і впровадження нових технологій, і інформаційна кампанія, спрямована на мінімізацію шкідливих викидів.

– Підготовка до повторного використання. Зусиллями місцевих органів, а також виконавчої влади будуть створені пункти ремонту й повторного використання продукції, впровадження економічних інструментів і встановлення цільових показників повторного використання.

– Рециклінг, тобто вторинне використання продукції.

– Відновлення, за винятком рециклінгу.

– Завершення терміну експлуатації. Йдеться про різні способи – спалювання та інші.

Ще одне нововведення проекту закону – створення окремого органу для контролю за виконанням норм. Він реалізує державну політику в сфері управління відходами, з повноваженнями щодо організації системи управління відходами та забезпечення її функціонування.

У міністерстві, щоправда, заявляють, що законопроект – рамковий, у додаток до нього потрібно ухвалити ще 9 законів. Вони стосуються такого сміття, як упаковки, батарейки, небезпечні відходи тощо.

Читайте також: Як Зеленський пропонує карати нардепів за кнопкодавство: опубліковані розміри штрафів

За різними оцінками, щорічні обсяги утворення відходів в Україні становлять 500 млн тонн (без урахування тимчасово окупованих територій, Автономної Республіки Крим і Севастополя), а обсяги накопичення відходів досягають 25 000 тонн на квадратний кілометр.

Як зазначає Міністерство регіонального розвитку, в Україні офіційно діють 6 тисяч звалищ і полігонів загальною площею понад 9 тисяч гектарів. Кількість перевантажених сміттєзвалищ становить 256 од. (4,2%), а 984 од. (16%) не відповідають нормам екологічної безпеки. Вважається, що трохи більше 300 звалищ є незаконними.

За словами експерта сектору енергетики Ольги Нечитайло, в Офісі ефективного регулювання (BRDO) загалом підтримують подану Кабміном ініціативу, але виділяють декілька проблемних моментів:

– Законопроект не передбачає застосування депозитної схеми для забезпечення роздільного збору відходів, зокрема відходів упаковки, що є загальноприйнятою світовою практикою.

– Виробники, які хочуть і можуть виконувати зобов'язання в сфері поводження з відходами, зобов'язані створювати додаткову "прокладку" – організацію індивідуальної розширеної відповідальності виробника.

– Організація колективної розширеної відповідальності виробників фактично стане центральним суб'єктом, що забезпечує належне поводження з відходами. У той же час, оскільки законодавцем не закладено чітких правил функціонування таких організацій, існує ризик, що вони будуть використовуватися для усунення з ринку небажаних конкурентів і вимивання коштів, а не для досягнення встановлених державою цілей у сфері поводження з відходами.

Водночас у BRDO додають, що доплачувати українцям за нововведення не доведеться. Правда, потенційно може зрости вартість вивезення невідсортованих відходів.

"Додатковим стимулом до сортування може стати впровадження депозитної системи – споживач отримує кошти за сортування та здачу окремих видів відходів, наприклад відходів упаковки. Ідея в тому, що в кінцеву ціну споживчого товару закладається певний обсяг коштів, який повертається споживачу в разі здачі відходів. Впровадження такої системи сприяє активним стимулам для побутового сортування і, потенційно, може створити додаткове джерело доходу", – пояснила Нечитайло.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: