Дорогий борщ: що в Україні впливає на вартість овочів

Цього сезону овочі борщового набору коштують дешевше, ніж рік тому. Виключення — картопля. Ціна найбільша за 10 років - 12-13 грн/кг. Водночас з початку жовтня картопля почала дешевшати, розповідає Gazeta.ua експерт плодоовочевого ринку Тетяна Гетьман. "Фермери пам'ятають ...

Цього сезону овочі борщового набору коштують дешевше, ніж рік тому. Виключення — картопля. Ціна найбільша за 10 років - 12-13 грн/кг. Водночас з початку жовтня картопля почала дешевшати, розповідає Gazeta.ua експерт плодоовочевого ринку Тетяна Гетьман. "Фермери пам'ятають ...

Цього сезону овочі борщового набору коштують дешевше, ніж рік тому. Виключення — картопля. Ціна найбільша за 10 років - 12-13 грн/кг. Водночас з початку жовтня картопля почала дешевшати, розповідає Gazeta.ua експерт плодоовочевого ринку Тетяна Гетьман.

"Фермери пам'ятають цибулю по 30 гривень за кілограм і намагаються закласти якомога більше картоплі на зберігання. Населення також не забуло про цінові рекорди торік, тому хоче закупити достатньо картоплі на зиму. Таким чином у нас попит більший, ніж реальна пропозиція. Маємо дефіцит", - пояснює експерт.

Фермери активно розпродують продукцію, якщо в країні прогнозують хороший врожай. Тоді ціни на ринку падають, додає вона. "Господарства не поспішають продавати овочі через інформацію про можливий неврожай. Зараз це бачимо на прикладі картоплі. Однак точних даних і розрахунків про врожай, обсяги у сховищах немає. Торік, коли почала зростати ціна на цибулю, всі чекали, що вона ось-ось впаде. Цього не сталося, бо виявилося, що врожай дійсно поганий. В Україні 80% усіх овочів продають за готівку. Цей обсяг не розписаний по сезону. Фермери вичікують вигідну ціну", - каже Тетяна Гетьман.

Директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко каже, що ціни зростають, коли фермери вичікують і не викидають продукцію на ринок. "Коли господарства розуміють, що ціна висока, починають розпродувати запаси овочів. Це обвалює ринок. Тому ціна може впасти нижче рівня собівартості", - пояснює Дорошенко.

Радить робити обрахунки ринку і доносити прогнози до виробників. "Останні роки не можемо спрогнозувати, коли окремі овочі будуть дешевшати чи навпаки зростати в ціні. Раніше на це впливав традиційний фактор - сезонність. Оскільки вирощуємо значно більше продукції, ніж споживаємо, розуміли, що у травні ціна буде найбільшою, у серпні, коли збирають врожай городини — найнижча. За останні 5 років побачили, що овочі можуть відчутно подорожчати вже у жовтні. У грудні-січні їхня вартість падає. Були роки, коли ціна з серпня стояла на місці, у січні шалено зростала. Це відбувалося протягом кількох місяців. Далі на ринок завозили овочі з-за кордону і ціни обвалювалися", - говорить Олексій Дорошенко.

За словами Тетяни Гетьман, в Україні на прилавках магазинів багато зіпсованих овочів. Фермер втрачає відповідальність одразу як здає товар та отримує гроші за нього. У Європі контролює його якість до моменту покупки споживачем.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: