Правила зимової прогулянки від педіатра

Чи треба гуляти взимку? Звісно, так! Треба лише заздалегідь подбати про одяг, взуття та деякі корисні дрібнички, щоб прогулянка була в радість і малечі, й батькам! Джерело: pixabay.com Сучасний зимовий одяг не лише зручний та красивий, а й має безліч корисних у вжитку власти­востей, як-от водо- ...

Чи треба гуляти взимку? Звісно, так! Треба лише заздалегідь подбати про одяг, взуття та деякі корисні дрібнички, щоб прогулянка була в радість і малечі, й батькам! Джерело: pixabay.com Сучасний зимовий одяг не лише зручний та красивий, а й має безліч корисних у вжитку власти­востей, як-от водо- ...

 

Чи треба гуляти взимку? Звісно, так! Треба лише заздалегідь подбати про одяг, взуття та деякі корисні дрібнички, щоб прогулянка була в радість і малечі, й батькам! Джерело: pixabay.com Сучасний зимовий одяг не лише зручний та красивий, а й має безліч корисних у вжитку власти­востей, як-от водо- і вітронепроникність, збереження тепла, відведення від тіла зайвої вологи.

Обираючи одяг для дитини, враховуйте її вік, погоду та рухову активність під час прогулянки.

ОДЯГАЄМОСЯ Запам’ятайте: не все, що називається термоодягом, гріє! Різні виробники і продавці вкладають у це поняття різний сенс. Серед усього розмаїття можна виділити два основні види термоодягу. Одяг, що відводить воду. Коли людина активно рухається, виробляється багато тепла. Щоб уникнути перегріву, організм має позбутися зайвої теплової енергії.  Один з найефективніших шляхів для цього — випаровування рідини з поверхні бронхів, легень та шкіри. Якщо водяну пару вчасно відводити від тіла, можна уникнути як перегріву, так і переохолодження. Перегріву, бо вода забирає із собою зайве тепло; переохолодження, бо вода потрапить у зовнішнє середовище, а не залишиться на тілі у вигляді мокрої футболки за температури по­вітря нижче нуля.c Для досягнення такого ефекту взимку ВСІ шари одягу повинні мати здатність добре відводити воду. Шарів одягу має бути мінімум три. 

ТЕРМОБІЛИЗНА Найкраще відводять воду (90 % та більше), як не дивно, сучасні синтетичні тканини, наприклад мікрофібра. На другому місці стоять тонка ніжна вовна (близько 70 %) та змішані тканини. На жаль, бавовна відводить лише 30–50 % вологи, а більшу частину поглинає (читайте — намокає), тож для активного відпочинку взимку вона непридатна.

ПРОМІЖНИЙ ШАР Найкраще для цієї мети пасує фліс — синтетична тканина з відмінними властивостями водовідведення, проте натуральна вовна теж досить добре виконує цю функцію.

ЗОВНІШНІЙ ШАР — КУРТКА Найкращий варіант — зовнішній матеріал з мембранними властивостями, тобто здатний пропускати воду назовні й не пропускати її всередину, затримувати тепло і бути вітростійким; підкладка — фліс, утеплювач — синтетичні волокна різних видів і товщини. Такий термоодяг — ідеальний варіант для активних діточок, які багато рухаються, бігають по калюжах, лізуть у сніг або займаються зимовими видами спорту. Кількість шарів та їхня товщина залежать перш за все від погодних умов. Навіть якщо ваш малюк дуже активний, тоненької вітрівки на двадцятиградусному морозі буде замало.

Одяг, що гріє У принципі за достатньої товщини шарів майже будь-який одяг грітиме добре. Тому новонародженому, що мирно спить у візочку або у слінгу, можна придбати звичайний комбінезон або конверт на синтепоні чи овечій вовні. Йому не потрібні ані мембранна тканина, ані сучасні надлегкі утеплювачі. Чи можна з кашлем та соплями у дитсадок?

ВЗУВАЄМОСЯ Для взуття діє той самий принцип, що й для одягу. Для маленьких і великих дослідників і непосид перевагу слід надати мембранним матеріалам, що добре відводять воду, але не пропускають її ззовні. Не забудьте лише до таких високотехнологічних чоботят придбати термошкарпетки зі спеціальних синтетичних волокон чи обробленої вовни. Ну а тим, хто не надто активний під час прогулянок, достатньо звичайного взуття з утеплювачем із хутра або вовни. За цими самими правилами завжди обирайте рукавички, шалики і шапочки. Увага! Гумові чоботята — це взут­тя для весни, літа і ранньої осені. Адже гума набуває температури навколишнього середовища, тому не годиться для зими. До того ж на морозі вона втрачає еластичність і тріскається.

ЗАХИЩАЄМО ШКІРУ У деяких дітлахів шкіра дуже чутлива, тому після зимової прогулянки щічки, носик, підборіддя можуть стати сухими та подразненими. Щоб запобігти цьому, варто використовувати спеціальний крем від вітру і морозу. Такі креми мають досить густу консистенцію, бо містять багато жиру, а от води у їхньому складі зовсім мало. Такий косметичний засіб треба наносити на личко за 30–40 хвилин до прогулянки. Увага! Не використовуйте для за­хисту від морозу звичайні креми! Частка води в них більша, ніж у спеціальних засобах.

Вода замерзне на морозі, і крижані кристали, що утворилися, будуть викликати ще більше подразнення. Після прогулянки також не забувайте перевіряти шкіру рук малюка і за перших ознак загрубіння і подразнення обов’яз­ково використовуйте живильний крем, наносьте його також на ніч. Джерело: pixabay

НЕ БОЇМОСЯ ХОЛОДНОГО ПОВІТРЯ Скільки разів ми чули від бабусь, що на морозі не можна їсти, розмовляти, кричати і сміятися! Що можна «наковтатися холодного повітря і застудити горло». Це все досить розповсюджені міфи. Слизові оболонки добре пристосовані для того, щоб нормально виконувати свої функції на морозі. Варто лише слідкувати за тим, щоб носик малюка дихав вільно, адже саме тут повітря, що прямує до легень, очищується, зволожується і зігрівається до температури тіла. Якщо ж найменший вітерець викликає в людини застуду, треба замислитися, чи правильний спосіб життя вона веде. Природа створила нас так, щоб ми могли витримувати холод і спеку, вогкість і сухість, дощ, сніг, калюжі й не хворіти при цьому. Увага! Ні в якому разі не прикривайте шаликом чи комірцем ротик і носик малюка! Волога, що виділяється під час видиху, і тепло тіла створюють сприятливі умови для швидкого розмноження хвороботворних мікробів. Джерело: pixabay ОЗНАКИ

ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ Переохолодження буває загаль­не, коли замерзає все тіло, та місцеве, коли лише окремі ділянки потерпають від морозу. При загальному переохолодженні дорослі та діти старшого віку починають тремтіти, але в малюків до трирічного віку ця реакція не завжди присутня. Дитина стає млявою, блідою, вередує, хоче спати, намагається сісти або лягти. При місцевому переохолодженні, від якого частіше страждають ніс, вуха, пальці рук і ніг, шкіра стає блідою або синюшною, крижаною на дотик, втрачає чутливість.

При перших ознаках переохолодження терміново перемістіть постраждалого у тепле приміщення, вдягніть сухий (краще вовняний) одяг, дайте гаряче пиття. Якщо в теплі відморожені пальці чи ніс сильно болять довше 20 хвилин, дайте знеболювальне на основі парацетамолу чи ібупрофену. Как лечат простуду в разных странах. Опыт, проверенный многими мамами! Увага! Ні в якому разі не розтирайте змерзлі ділянки снігом, жорстким рушником, спиртом чи взагалі будь-чим! Шкіра, ушкоджена морозом, дуже вразлива, а чутливість у ній знижена. Не можна занурювати змерзлі руки чи ноги у гарячу воду чи притуляти їх до батареї, гріти над парою чи прикладати гарячі грілки. Це може спричинити опік і ще біль­ше нашкодити! Якщо від переохолодження певні ділянки посиніли, почорніли, на них утворилися пухирі, негайно доправте постраждалого до найближчої лікарні!!!

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: