Завантаження ...
Новобудови Києва

Закон про мінімальні пенсії чорнобильців

Так як Конститційний суд визнав неправомірною норму щодо повноваважень Кабінетові Міністрів установлювати мінімальний розмір пенсій для осіб, які отримали інвалідність унаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов’язує парламент ухвалити новий закон та дає право громадянам звертатися по відшкодування завданих збитків до суду. Про це розповів заступник голови КСУ, суддя-....

 

Так як Конститційний суд визнав неправомірною норму щодо повноваважень Кабінетові Міністрів установлювати мінімальний розмір пенсій для осіб, які отримали інвалідність унаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов’язує парламент ухвалити новий закон та дає право громадянам звертатися по відшкодування завданих збитків до суду.

Про це розповів заступник голови КСУ, суддя-доповідач у відповідній справі Сергій Головатий у коментарі Укрінформу.

“Особи, які зазнали особливо руйнівних наслідків для свого здоров’я, для свого фізичного і психологічного здоров’я внаслідок Чорнобильської катастрофи, заслуговують на посилений захист, і ми ухвалили рішення, що держава повинна змінити своє ставлення до них і знову розв’язати питання мінімального розміру державних пенсій на рівні закону, а не підзаконного акта. Тому частина 3 статті 54 закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції 2014 року була визнана неконституційною”, - сказав він.

Головатий пояснив, що КСУ також зобов’язав Верховну Раду впродовж трьох місяців урегулювати питання на рівні закону й визначити рівень соцзабезпечення цієї категорії осіб не нижчим за той, що існував до 2015 року.

Водночас, за його даними, рішенням КСУ встановлено, що якщо народні депутати не ухвалять відповідного закону, чинною буде норма, яка діяла до 2015 року і яка визначає мінімальні пенсії на рівні: для І групи інвалідності — 10 мінімальних пенсій за віком, ІІ групи - 8 мінімальних пенсій за віком, ІІІ групи - 6 мінімальних пенсій за віком, дітям-інвалідам - 3 мінімальні пенсії за віком.

Крім того, суддя зазначив, що громадяни, які належать до категорії осіб з інвалідністю внаслідок аварії на ЧАЕС, мають право звертатися до судів для відшкодування шкоди, завданої їм за час дії неконституційної норми щодо визначення урядом розмірів їхніх пенсій.

Головатий роз’яснив, що відповідне рішення було ухвалено у зв’язку з надходженням до КСУ ще 2018 року скарги 62 заявників, які попередньо пройшли усі попередні судові інстанції (суд першої, апеляційної та касаційної інстанції, хоча до касаційної зверталися не всі з них), щодо порушення їхнього права на соціальний захист як осіб з інвалідністю, отриманою внаслідок аварії на ЧАЕС.

Читайте також: МКІП оголосило конкурс із концепції виставки до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи
Він розповів, що заявники пояснювали, що внаслідок ухвалення Верховною Радою наприкінці 2014 року (із набуттям чинності 1 січня 2015 року — ред.) закону щодо передання Кабінетові Міністрів повноважень визначати розмір мінімальної пенсії для чорнобильців із інвалідністю та ухвалення відповідної постанови урядом їхні пенсії зменшилися для І групи інвалідності — у 5,6 разів, ІІ групи — 5 разів, ІІІ групи — 4,1 рази.

Суддя уточнив, що до того часу діяв закон 1991 року, який чітко встановлював розмір пенсійного забезпечення для осіб з інвалідністю, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Водночас Головатий підкреслив, що стаття 16 Конституції України передбачає, що “забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави”, і таким чином обумовлює посилений захист цієї категорії осіб.

Читайте також: КСУ визнав неконституційним зменшення пенсій для чорнобильців
За його словами, саме держава зобов’язала людей брати участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не забезпечивши належним чином їхній індивідуальний захист, тому “соціальне забезпечення цієї категорії осіб не має залежати від фінансових можливостей держави і від її економічного становища”.

“Ми говоримо у своєму рішенні, що соціальні гарантії, зокрема, мінімальний рівень соціального захисту для цієї категорії осіб має встановлювати законодавець, а не Кабінет Міністрів”, - зауважив суддя.

Головатий уточнив, що рішення КСУ стосується не лише тих 62 людей, які звернулися до Конституційного Суду зі скаргою, а й решти громадян, що належать до цієї категорії осіб з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причиновий зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хто хворий на променеву хворобу внаслідок тієї катастрофи.

Він зауважив, що таке рішення ухвалив Другий сенат КСУ 7 квітня, і воно стало першим рішенням суду, ухваленим після резонансного рішення від 27 жовтня 2020 року.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: