Початок навчального року 1 вересня 2022 року стане найскладнішим для українських школярів за весь час незалежності України.
Як проходитиме навчання у новому навчальному році в Україні в умовах війни, скільки шкіл зможе працювати в очному форматі та від чого це залежить?
За даними порталу Міносвіти saveschools.in.ua, в Україні пошкоджені обстрілами рашистів 2211 закладів освіти, 230 з них повністю зруйновані.
Голова Міністерства внутрішніх справ України Денис Монастирський заявляв, що станом на початок серпня до очного навчання були готові лише близько 30% шкіл в Україні.
Спікер МВС Олена Матвеєва під час брифінгу 19 липня повідомила, що очне навчання з 1 вересня розпочнеться лише у тих освітніх закладах, які повністю відповідатимуть вимогам безпеки в умовах воєнного стану.
За словами Монастирського, найбільше дітей навчатимуться в режимі онлайн у регіонах, де проходять інтенсивні бойові дії. Водночас у західних областях школи готуються також до прийому дітей, які виїхали з тимчасово окупованих територій.
Офлайн-навчання може проводитися лише за наявності надійного укриття, у яке можуть переміститися учасники навчального процесу під час повітряної тривоги. Засновникам шкіл Міносвіти рекомендує провести такі заходи з посилення безпеки:
- обов'язково перевірити навчальні заклади та прилеглі території на наявність вибухонебезпечних предметів;
- перевірити готовність систем оповіщення, зокрема, доступність сповіщення для дітей з порушеннями зору та слуху;
- визначити та позначити шляхи евакуації;
- створити відповідно обладнане укриття для всіх учасників освітнього процесу;
- створити запаси води та медикаментів;
- провести тренування з учасниками освітнього процесу з дій у разі повітряної тривоги;
- провести навчальні заняття зі здоров'я, надання домомедичної підготовки тощо;
- підключити мережі Wi-Fi у укриттях для проведення занять (за можливості).
Відповідно до рекомедації архітекторів норми укриттів для навчальних закладів такі:
- відсутність вікон та транзитних комунікацій;
- наявність незалежних джерел електричного живлення та генератора;
- запаси їжі та води щонайменше на 48 годин;
- місця для сидіння, лежання та прийомів їжі, при цьому меблі повинні бути з негорючих матеріалів;
- наявність 2-х виходів.
На початку липня міністр освіти заявляв, що якщо у бомбосховищі або в укритті не вистачає місця на всіх учасників освітнього процесу, очне навчання може проходити в кілька змін.
Також може бути введене змішане навчання – деякі дисципліни можуть вивчати офлайн, інші – онлайн.
Як заявляв заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко, під час повітряних тривог заняття доведеться проводити в укриттях.
Голова МВС Монастирський повідомив, що точніші дані про кількість шкіл, де проходитиме очне навчання, будуть відомі до 24 серпня.
21 липня міністр освіти Сергій Шкарлет розповів, що Міністерство освіти пропонує запровадити у деяких школах подвійну форму навчання: онлайн та офлайн.
Згідно з ідеєю міністерства, батьки самостійно прийматимуть рішення про те, в якій формі навчатимуться їхні діти. Для дітей, які продовжать навчання онлайн, будуть сформовані окремі класи.
Шкарлет пояснив, що рішення батьків не повинно бути колективним і навіть у разі наявності у школі бомбосховища, що відповідає нормам безпеки, батьки учнів можуть відмовитись від очного навчання дитини.
Станом на 21 липня навчати дітей в режимі онлайн мали намір 23% батьків.
На початку серпня у Міносвіти повідомили, що навчання в українських школах з 1 вересня проходитиме у трьох форматах:
- онлайн;
- офлайн (відвідування шкіл);
- змішаний формат.
Для учнів 7-11 класів Міністерство освіти спільно з YouTube запускає освітню онлайн-платформу.