У п’ятницю, 3 лютого, в Києві відбудеться важливий саміт Україна — ЄС, в якому Україна вперше братиме участь у статусі кандидата на вступ до Євросоюзу.
У п’ятницю, 3 лютого, в Києві відбудеться важливий саміт Україна — ЄС, в якому Україна вперше братиме участь у статусі кандидата на вступ до Євросоюзу.
З боку офіційного Брюсселю у ньому візьме участь широка делегація Євросоюзу. Напередодні для участі у спільному з Кабміном урядовому засіданні в Київ прибули президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель, очільник Євроради Шарль Мішель та 15 єврокомісарів.
Хоча попередній саміт Україна-ЄС також відбувався в український столиці (у жовтні 2021 року), напередодні річниці російського вторгнення було прийнято рішення провести новий саміт не в Брюселі - як мало б бути за черговістю — а саме в Києві.
Україна покладає великі надії на цей саміт, сподіваючись почути від ЄС підтвердження прогресу Києві на шляху євроінтеграції та конкретніші перспективи щодо членства в Євросоюзі. «Ключовим питанням порядку денного має стати перспектива якнайшвидшого початку переговорного процесу про вступ до Євросоюзу після того, як Україна виконає всі рекомендації Єврокомісії та отримає позитивну оцінку», — пояснив голова МЗС Дмитро Кулеба.
Президент Володимир Зеленський у своєму зверненні від 31 січня заявив, що за результатами саміту очікує «новин для України» — зокрема, рішень «партнерів у ЄС, які будуть відповідати досягнутому рівню взаємодії між нашими інституціями та ЄС і нашому прогресу».
Заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква запевнив, що на саміті будуть ухвалені «важливі рішення». Відповідно до анонсів Жовкви і Кулеби, головними темами саміту можуть стати:
- подальший рух України на шляху переговорів про членство в Європейському Союзі;
- оновлення плану інтеграції окремих секторів економіки України в єдиний європейський ринок;
- питання про продовження угоди про лібералізацію автотранспортного руху між Україною і ЄС та лібералізацію торгівлі;
- ідея про єдиний роумінг для України та Європейського Союзу;
- післявоєнна відбудова України;
- подальша оборонна, фінансова і політична підтримка України в її захисті від російського вторгнення;
- нові санкції ЄС, зокрема щодо російської індустрії ракет та безпілотників та атомної індустрії;
- втілення в життя «формули миру» Володимира Зеленського, а також притягнення Росії до відповідальності за її злочини.
Водночас за кілька днів до саміту видання Politico з посиланням на проект комюніке саміту писало, що представники Євросоюзу можуть не виправдати надії щодо швидкого вступу України протягом найближчих двох років. У проекті документі нібито лише зазначено, що Україну приймуть в ЄС після виконання всіх умов Єврокомісії.
Лідери ЄС на саміті 23 червня 2022 року підтримали надання статусу кандидата у члени ЄС Україні та Молдові. Тоді Володимир Зеленський заявив, що це історичний момент у відносинах України та Євросоюзу.