Завантаження ...
Новобудови Києва
Новобудови Києва

Дикі корови Чорнобиля: історія появи та виживання

Дикі корови Чорнобиля: історія появи та виживання фото

Полісся – природний край з унікальною фауною

Полісся, простягнуте на північному заході України, відоме своєю неповторною природою та різноманітністю життя. Цей регіон, з великими лісами, болотами і річками, створює ідеальні умови для різноманітних видів тварин. Саме тут відбулася цікава трансформація, про яку розповіла журналістка сайту 0462.ua. Ця трансформація пов'язана з дикими коровами, які виживають у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.

Від домашніх до диких: як це сталося?

За часів радянської епохи, населення села Луб’янка, що входить до Зони відчуження Чорнобильської катастрофи, тримало домашню худобу. Однак, після того, як останній господар помер у 2016 році, корови залишилися без догляду і поступово перетворилися на диких. Як повідомляє Сергій Жила, старший науковий співробітник Чорнобильського заповідника: "Генетично від домашніх вони нічим не відрізняються, але поведінка інша."

Сергій Жила, Фото: Суспільне Новини

Унікальна адаптація до життя в дикій природі

Дики корови полюбляють природний харч і знають, де знайти його навіть у найтяжчих умовах.

- Спочатку ця худоба утримувалася співгодівлею, а потім, з тієї причини, що уже господарі не могли заготовити на них їжу, вони почали практикувати зимовий випас. Це споконвічна система утримання на хуторах, яка була поширена колись в районі Поліського заповідника. Худоба дуже гарно зимує на рештках травостою, пирію, злаків, поїдає гілки. Вони з осені накопичують достатню кількість жиру, ночівля у них відбувається в основному в полишених сараях, чи покинутій фермі, тому вони менше енергії витрачають на зігрівання тіла. Фізіологічний стан у них прекрасний, проблем з утриманням немає.- пояснює Сергій Жила.

Навіть у зимові місяці корови вміють знайти собі їжу, особливо у покинутих людьми місцях, де росте здичавілий барвінок.

Дикі корови, Фото: Чорнобильський заповідник

Користь для екосистеми та загрози

Життя диких корів стало невід’ємною складовою екосистеми Полісся. Їх присутність сприяє формуванню специфічних лісів, стійких до пожеж, що створює умови для різноманітних видів тварин і комах. Однак, без випасу травоїдних збільшується ризик пожеж, адже накопичується велика кількість палива. За словами Сергія:

- Я в цьому році проїхав велику частину Полісся, і хочу сказати, що зараз велика біда на чернігівських луках, – зазначає співробітник Чорнобильського заповідника. – Через те, що призупинився випас і косіння, там масово заселяється неприємна трава куничник. Вона дуже груба для худоби, несмачна, і вона витісняє інші трави, та накопичується, і якщо влітку загориться – буде дуже велика проблема. Без випасу травоїдних накопичується велика кількість палива. Ми зараз переходимо в дуже неприємну ситуацію, коли у нас проходять величезні пожежі, вже горять населені пункти, чого раніше не було.

Збереження і майбутнє

Незважаючи на труднощі, з якими зіткнулося стадо диких корів, вони продовжують існувати в Чорнобильському заповіднику. Щоправда, чисельність зменшилася, але структура стада залишається життєздатною. Сподіваємося, що урядові і наукові організації зможуть знайти способи збереження цього унікального елемента природи, який стає все важливішим для екосистеми Полісся.

Валентина Гавриленко. Чернігівська Медіа Група. 

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: