11 Квітня 2024
798
У Верховній Раді 283 депутати проголосували за прийняття законопроєкту про мобілізацію. Тепер документ чекає на підпис президента Володимира Зеленського.
Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що парламент взяв до уваги 31 правку профільного комітету та виправлення, що виключає з документа норму про ротацію і демобілізацію. Планується розробити окремий законопроєкт протягом 8 місяців.
Основні положення закону про мобілізацію, прийнятого Верховною Радою:
- Закон набуде чинності через місяць після підписання президентом.
- Введено базову військову службу тривалістю 5 місяців у мирний час і 3 місяці у воєнний час. Громадяни до 24 років матимуть право вибору року та періоду проходження базової служби.
- Запроваджується базова загальновійськова підготовка, яка з 2025 року стане обов'язковою у навчальних закладах.
- Оновлення даних стане можливим онлайн в особистому кабінеті або у ЦНАПі. Громадяни на військовому обліку зможуть створити особистий електронний кабінет добровільно.
- Залишається право на демобілізацію для інвалідів та звільнених з полону військовослужбовців, які не бажають продовжувати службу.
- Громадяни з обмеженою придатністю мають пройти повторний медогляд.
- При укладенні першого контракту військовослужбовці матимуть право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим іпотекою.
- Оновлення персональних даних для консульських послуг за кордоном потрібно буде здійснити протягом 60 днів в ТЦК. Це можна буде зробити дистанційно електронною поштою, телефоном або через е-кабінет.
- Ухилянтам від військової служби буде обмежено право керування авто, з виключенням деяких випадків.
- Під час перевірки документів уповноважені представники ТЦК або поліцейські здійснюватимуть фото та відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів.
- Усім громадянам віком від 18 до 60 років необхідно мати при собі військово-обліковий документ та пред'явити його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ.