11 Листопада 2023
949
![Історії Славутича: culture forever (фото, відео) фото Історії Славутича: culture forever (фото, відео) фото](/storage/thumbs/520/u4r/jBP/JoD8kg43roCGh4SiTnxlA6wQ-metacGhvdG9fMjAyMy0xMS0xMV8xNC0yNC0zNy5qcGc=-.webp)
Культура - це те, що формує народ як націю, культура під час війни – це така сама зброя, як і фізична.
Упродовж тижня славутицькі заклади культури – Дитяча школа мистецтв, Краєзнавчий музей, Кіноконцертний комплекс – показували свої презентаційні програми. У п’ятницю люди, які оберігають нашу культурну самобутність, примножують мистецькі традиції та роблять світ кращим, зібралися в Загальноміському бібліотечно-інформаційному центрі.
![](/storage/media/d8/85/d885f6eccf7a31a3b0725b9f0cfa2dbb.webp)
Бібліотека приймала гостей у залі, яка останнім часом стала традиційним місцем зустрічі учасників проєкту «Славутицькі історії». Саме тут експонується оновлена виставка документально-жанрових світлин фотохудожника Вадима Івкіна. Вона називається «Культура має значення» і присвячена Дню працівників культури та майстрів народного мистецтва. На світлинах – люди та події з культурно-мистецького життя Славутича. Гості пригадують як недавні, так і вже забуті моменти життя, ще безтурботного, довоєнного, дивляться на себе й колег часом під зовсім несподіваним ракурсом. А на екрані демонструються фото з концертів, вистав і виставок, презентацій та екскурсій, які відбувалися в славутицьких закладах культури.
![](/storage/media/0a/6d/0a6da69b774aef70ced12be8a00ec7a4.webp)
Ведуча заходу Олександра Латишева – журналістка й редакторка, яка за правом може назвати День працівників культури і своїм святом. Вона грала в театрі-студії «Пілігрими», організувала й провела безліч культурно-масових програм, є модераторкою усіх заходів у рамках проєкту «Славутич - це МИ», ініційованого Славутицькою бібліотекою, відділом культури та Громадською радою з розвитку міста.
![](/storage/media/58/57/5857400dc15970d1db47552534c9f4fc.webp)
Найперше запитання: «Як змінилася діяльність славутицьких закладів культури в ці непрості часи, що їх нині переживає Україна?». Звісно, що адресувалося воно Ніні Баришевській, начальниці Відділу культури, національностей та релігій. Змінився час, але не змінилися люди, які залишаються такими ж добрими, щирими, творчими. Вони працюють з подвійною силою, бо розуміють об’єднавчу енергію культури. З кожним колективом, з кожним керівником знайдено найкращу форму комунікації. Ми розуміємо одне одного, підтримуємо, допомагаємо. Культура в Славутичі – це те, що нас об'єднує, що робить наш світ різноманітним і багатогранним.
![](/storage/media/ea/f6/eaf6554117628630d3459bfb0ecef8cf.webp)
Кіноконцетртний комплекс завжди був центром культурних подій нашого міста. І хоч воєнний стан обмежує роботу організаторів і змушує адаптуватися, у ККК і тепер відбувається дуже багато заходів. Як працюється в цих умовах? Лариса Маслій відповідає: «Культуру творять люди. ККК – це передусім люди, вони всі різні, але всі такі класні». На наші ініціативи відгукується кожен заклад культури, нам ніхто не відмовляє в допомозі. Ми активно працюємо, як і раніше, змінилися лише акценти й формати: кожен наш захід – на підтримку ЗСУ.
![](/storage/media/ef/73/ef73e8874d77d55f0f6d23656e4f4fad.webp)
Почуття прекрасного формується з дитинства. Залученням молодого покоління до культурної спадщини народу опікується Дитяча школа мистецтв. Директорка цього мистецького закладу Тетяна Варицька розповіла, що люди, як діти, так і дорослі, скучили за концертами. Мистецтво може полегшувати пережити те, що з нами відбувається. Школа мистецтв працює і буде працювати, вона потрібна нашому унікальному місту, в якому живе дуже багато талановитих людей. У школі усім раді, тут вас завжди чекають на концерти й виставки. І маленький анонс: у грудні в Школі мистецтв планується низка прекрасних концертів.
![](/storage/media/aa/83/aa83a188b614a58ca4c8cad5651e43bb.webp)
Про дитяче дозвілля в Славутичі ведуча запитувала в Ольги Мельник – психологині, організаторки розважальних заходів. Як вдається збирати великі аудиторії, коли інформувати про події заздалегідь не можна? У пригоді стає широке коло друзів, та постійних відвідувачів, а також «сарафанне радіо». Ольга вдячна за допомогу під час проведення благодійних заходів (зібрані кошти ідуть на ЗСУ) - меру Юрію Фомічеву, Славутицькій міській раді та.багатьом людям та організаціям, зокрема поліції, медикам, пожежній частині, відділу культури та працівникам Кіноконцертному комплексу, на чолі з Ларисою Маслій. Не можна не погодитися зі словами Ольги: «Коли діти радіють – радіє уся громада».
![](/storage/media/e3/ae/e3ae5cf6c7028913702cf11270a09a14.webp)
Знаємо, що без минулого немає майбутнього. У кожному експонаті чи музейному заході ми бачимо нитку, яка з'єднує нас із тим минулим і формує майбутнє. Відроджувати, зберігати історію, примножувати традиції – це завдання музею.
Про створення Краєзнавчого музею м.Славутич і Чорнобильської АЕС, його роботу, формування музейного фонду розповідав Євген Алімов, директор цього закладу. Він пригадав, як завжди щиро радів, коли вдавалося роздобути для музею нові цікаві предмети. А Ніна Григорівна додала, що пан Євген нещодавно подарував музею власну колекцію українських ювілейних монет.
![](/storage/media/f7/2a/f72a51d66e675d3fdd33f0f7399ffe25.webp)
У 1989 – 1990 роках керівником відділу культури міста був Олександр Демидов (нині – директор міського телебачення). Його найяскравіше враження тих часів – святкування першого Дня народження міста Славутича. Найбільша складність у роботі, уже із сучасного погляду, це те, що не було тоді мобільних телефонів.
![](/storage/media/71/85/7185d5e394485aced1585b4ba9da10c1.webp)
Розповів декілька цікавих історій (вони заслуговують на окрему публікацію) про організацію концертів популярних співаків. Ніна Григорівна теж пригадала кілька курйозних ситуацій, пов’язаних із проведенням святкових і концертних заходів. Слід нагадати, що в 90-х роках минулого століття наше місто жило бурхливим концертним і фестивальним життям. Як писали тоді ЗМІ, головний пісенний майданчик країни перемістився саме до Славутича.
![](/storage/media/20/48/20488a76b34cb8b229520ec4015232ee.webp)
Працівникам культури, а також коханню, присвятила свої вірші славутицька поетеса Любов Василевська, вона й сама 50 років життя віддала культурній діяльності.
![](/storage/media/26/37/26374740b25da1f919e6608eb1d77c98.webp)
А Ліля Хайрулліна говорила про клуби поціновувачів літератури, музики та живопису, що працюють при ЗБІЦ. Наприкінці прочитала вірш, який написала її мама напередодні війни – він про одвічні людські цінності, і дуже-дуже щемливий.
![](/storage/media/32/a9/32a9eb652a0922f50d9557b59e49630c.webp)
До мережі Славутицької бібліотечної системи входить Загальноміський бібліотечно-інформаційний центр, Бібліотечно-інформаційний центр для дітей та юнацтва та Бібліотека при міській лікарні, яку Олександра Латишева правдиво назвала «Аптекою для душі».
![](/storage/media/8e/1c/8e1c36800b7c68aba1b630b03953cbca.webp)
Директорка ЗБІЦ Наталія Портна подякувала за роботу всім колегам, а завідувачці Відділу культури особлива вдячність за те, що «змусила креативити» - тепер бібліотека є живим організмом, який постійно рухається, розвивається, активно віднаходить щось нове. Також слова вдячності Ларисі Маслій, за безцінний подарунок бібліотеці – добірку раритетних книг класиків української літератури видання початку ХХ століття.
![](/storage/media/ef/8c/ef8c8327bec2cc3619e5d744a478e8a9.webp)
Від громадської ради Славутича привітав працівників культури Олександр Забірченко, ветеран ЧАЕС, представник династії енергетиків України, активний славутичанин.
![](/storage/media/1d/cd/1dcd3d85f3bd30decac65fe58fc030f8.webp)
Тішили гостей своїми виступали творчі колективи: «Співоча душа», «Забава», «Добрий настрій», Центр німецької культури «Hoffnung» та Христина Коріш.
Тетяна Бакри-Ніхельман, художній керівник театрального колективу, який є майже ровесником Славутича, і в цей непростий час також виборює нагороди на міжнародних конкурсах переконана: «Навіть усміхаючись і обнімаючи один одного ми наближаємо перемогу».
![](/storage/media/4c/a2/4ca2e6483cf70045da2b564ac86a2e42.webp)
![](/storage/media/cb/70/cb70c97eecf6a0aac4c227bb1f969f5e.webp)
«Музика рідного дому» - саме ця після прозвучала на завершення зустрічі. Працівники культури, як і всі славутичани, безмежно вдячні тим, хто боронить наш дім, наше місто, нашу Україну. А культурний фронт вони тримають надійно.
Людмила ПІДЛІСНА
Відео: Ольга МЕЛЬНИК
Фото: Вікторія ВОРОБЙОВА та зі сторінки Юрія Фомічева
![](/storage/media/04/ac/04ac687f5cbeabe1a1b597d76e59373f.webp)
![](/storage/media/fa/49/fa49941f22345253edf39bd7429213da.webp)
![](/storage/media/3c/41/3c41b2a907577bc34e82688a89716324.webp)
![](/storage/media/e9/12/e9126e97855dc178e0b0416927b6d481.webp)
![](/storage/media/eb/cd/ebcd49a96dffbe4255e9b3e1953a45c6.webp)
![](/storage/media/2f/c1/2fc19f77047879c1557ed11b3fa23dab.webp)
![](/storage/media/10/7c/107cb919b248fef7bfc6305a27a18f2d.webp)