Завантаження ...
Новобудови Києва
Новобудови Києва

Мовний скандал Фаріон vs Азов

Мовний скандал Фаріон vs Азов фото

Українська мовознавиця, докторка філологічних наук та колишня народна депутатка від "Свободи" Ірина Фаріон видала нову провокативну та дискримінаційну заяву – цього разу вона стосується бійців бригади спеціального призначення "Азов" та Третьої окремої штурмової бригади. Зокрема, Фаріон сказала, що не вважає українцями військових цих бригад, які розмовляють російською мовою, та порадила їм називати себе "рускими".

"Яничари, відступники, зрадники"

Свою скандальну заяву мовознавиця озвучила під час інтерв’ю з журналісткою Яніною Соколовою. Телеведуча з Фаріон обговорювали останнє опитування КМІС, що стосувалося мовної дискримінації в Україні. У опитуванні йшлося, що 45% респондентів вважає, що в нашій державі існує дискримінація за ознакою мови, щоправда не вказано, якої саме. Обговорюючи це соцопитування, Фаріон сказала, що не існує російськомовного населення, "є українці, а є кацапи".

"Треба чітко визначити поняття. Немає "рускоязичного насєлєнія". Є українці і є кацапи. І є болото. А це болото називається яничари, відступники, зрадники… І це огидно, бо немає нічого огиднішого, ніж рідну матір зрадити. "Бо хто матір забуває, того Бог карає", – заявила Фаріон.

На що Соколова зауважила, що частина бійців бригад Азов та 3-ї ОШБр, що спілкуються російською мовою.

"Я категорично цього не приймаю. В мене запитання до них: що вам, хлопці, заважає, коли ви такі моцні і розумні, виконувати статтю 29 закону Про Збройні сили України. Ви, хлопці, знаєте, що таке дисципліна в армії? Якщо в армії немає дисципліни, то це не армія тоді, це зброд", – сказала Фаріон.

Зазначимо, що статті, на яку посилається мовознавиця, не існує, оскільки у законі Про Збройні сили України, всього 18 статей і загалом в документі немає жодного слова про мову спілкування військовослужбовців. Вочевидь, Фаріон мала на увазі закон Про засади державної мовної політики, де дійсно є стаття 29 і там йдеться, що мовою статутів, документів і команд у ЗСУ та інших військових формуваннях є державна мова.

Далі в інтерв’ю Соколова додала, що українських російськомовних військових називати "кацапами" не справедливо, на це мовознавиця відповіла, що й "українцям їх назвати не можна".

"Якщо вони не говорять українською мовою – то нехай себе назвуть "руськими". Чому вони такі очманілі? Вони такі великі патріоти – покажи свій патріотизм, вивчи мову Тараса Григоровича Шевченка... Ну шо це за бзд*ра – воювати в українській армії і говорити російською мовою?!" –додала Фаріон.

"Розколює суспільство за методичками"

Першим Фаріон відповів командир Третьої окремої штурмової бригади (та командир Азову у 2016−2017 роках) Максим Жорін. Свій коментар він опублікував спеціально російською у нецензурній формі.

"Ніхто тобі не давав права відкривати рота у бік бійців Азову, Третьої штурмової чи будь-якого другого підрозділу української армії. Тому просто йди ти нах*й! P.S. Правоохоронним органам уже давно час звернути увагу на діяльність цієї конченої п*зди, яка розколює українське суспільство за фізичними методичками", – зазначив Жорін.

Пізніше уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубинець звернувся до Служби безпеки та Нацполіції щодо висловлювань Фаріон. Він нагадав, що порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної приналежності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками карається відповідно до статті 161 Кримінального кодексу.

"Нагадую, що небажана для особи та/або групи осіб поведінка, метою чи наслідком якої є приниження їхньої людської гідності за певними ознаками або створення стосовно такої особи або групи осіб напруженої, ворожої, образливої або зневажливої атмосфери – це утиск, форма дискримінації, що заборонена чинним законодавством України", – написав омбудсмен.

В свою чергу український громадський активіст Сергій Стерненко в своєму Telegram-каналі зазначив, що "Фаріон – це вивернутий Арестович із такою ж користю для консолідації суспільства".

Досить агресивно на слова мовознавиці відреагували і самі військові. Командир підрозділу Химера Олександр Капшин назвав Фаріон "Медведчуком у спідниці" і додав, що вона пробила чергове дно.

"Вона продовжує займатись улюбленою справою – ділить українців на різні сорти. Сьогодні вона обізвала всіх військових, які ще не перейшли на українську "шаленим збродом". І заявила, що Азовці не українці, якщо вони не розмовляють українською", – зауважив Капшин.

А захисниця Азовсталі Катерина Поліщук (Пташка) додала, що позиція мовознавиці: "не проукраїнська", а сама Фаріон – "проєкт Кремля".

"Ви – ворог, що просуває отруйні гидкі наративи", – написала Поліщук.

Не змовчав український актор і військовослужбовець Павло Алдошин.

"Якась жіночка, яка дуже грамотно знає українську мову, сидить у Львові, п'є з філіжанки свою каву. Я вас прошу стуліть писок, і залиште українську мову у війську виключно військовим. Коли мені цивільний каже: "А на передку там на нулі теж говорять російською мовою багато військових"… Ти на нулі?! Ти на нулі, я тебе питаю?! Хлопці з Азову та інших підрозділів кожного дня доводять свій патріотизм втраченими кінцівками і кров’ю. Смачної кави", – звернувся Алдошин до Фаріон.

Без розкаяння

Студенти Національного університету Львівська політехніка, де викладає Ірина Фаріон, через мовний скандал закликали керівництво ВУЗу звільнити докторку, але ця вимога була відкинута.

"Безумовно, кожен воїн, який захищає нашу землю і наш народ, незалежно від віросповідання чи мови спілкування, заслуговує на найвищу повагу та подяку. І це непорушна позиція нашого Університету. Однак Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом", – йдеться у повідомленні.

Та й сама Фаріон не попросила пробачення через свої слова, а опублікувала новий допис в Telegram, яким закопала себе ще глибше.

"Нарід. Бидломаса має припадок від моєї правди про ухилянтів та москворотих биків, що ганьблять ЗСУ. Гражданє досі не вивчили, що мова ЗСУ – українська, ст. 29. Дякую всім ненависникам. Ви сміття, яке вигребемо з країни неминуче. Інакше війна буде вічно. Суки і далі служать путіну. Він вам, бидло, аплодує. А нам своє робити", – написала вона.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
мрия