Українці щороку вшановують головний закон країни у День Конституції України 28 червня. Конституція України визначає наш шлях як демократичної держави, гарантує права та свободи українців та закріплює їхні обов'язки. Це єдине державне свято, закріплене в самій Конституції, і другий рік поспіль Україна святкує його в умовах воєнного стану, запровадженого через повномасштабне вторгнення РФ.
День Конституції України - історія свята
До здобуття незалежності України наша країна мала кілька Констутицій. Перше зведення законів українського козацтва було прийняте Пилипом Орликом у 1710 році. А 1918 року Центральна Рада проголосила Конституцію Української Народної Республіки.
Після проголошення незалежності України Конституцію було ухвалено не відразу. Україна жила без головного закону цілих 5 років – це найдовший термін серед пострадянських країн.
Верховна Рада України ухвалила і ввела в дію Конституцію 28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин, після майже доби безперервної роботи.
Документ отримав підтримку двох третин депутатського корпусу (315 парламентаріїв). Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, що стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.
З того часу у дату прийняття головного закону 28 червня щорічно відзначається День Конституції.
Чи буде вихідний на День Конституції України
День Конституції України входить до списку неробочих днів і має бути вихідним. 2023 року він випадає на середу. Однак цього року вихідного День Конституції не буде через повномасштабну війну з РФ. В Україні оголошено військовий стан, який скасовує дію статті про святкові та неробочі дні. Тим не менш, у приватних компаніях керівники на свій розсуд можуть надати вихідний для працівників.
Можливо, до наступного Дня Конституції війна в Україні вже закінчиться і ми насолодимося вихідним на честь свята після нашої перемоги.